Ali bo Harley Davidson prevzel Ducatija

Ameriški proizvajalec motornih koles Harley Davidson je začel izdelovati motorna kolesa na začetku prejšnjega stoletja v Milwaukeeju v ameriški zvezni državi Wisconsin.
Fotografija: Pixabay
Odpri galerijo
Pixabay

Ustanovili so ga William S. Harley in trije bratje Davidson, ki so nenehno poskušali izpopolnjevati motorna kolesa in z izboljšavami prepričati kupce, da bi se odločili za nakup njihovih izdelkov.

Med prvo svetovno vojno je podjetje izdelalo več kakor 20.000 motornih koles za ameriško vojsko in do leta 1920 je Harley Davidson postal največji proizvajalec motornih koles na svetu. Med veliko gospodarsko krizo v tridesetih letih prejšnjega stoletja se je prodaja motornih koles močno zmanjšala, vendar je Harley Davidsonu uspelo preživeti krizo, ki je uničila vse druge proizvajalce motornih koles razen Harley Davidsonovega glavnega tekmeca, podjetja Indian iz ameriške zvezne države Massachusetts.

V 20. stoletju je Harley Davidson preživel številne menjave lastništva in moral poslušati kritike o zmanjševanju kakovosti njegovih izdelkov, vendar danes velja za enega največjih proizvajalcev težkih motornih koles na svetu z izjemno zvestimi kupci.

Harley Davidson izdeluje svoja motorna kolesa v tovarnah v ZDA, Braziliji in Indiji ter jih prodaja po vsem svetu. V ZDA nadzira približno polovico trga težkih motornih koles, a se mora boriti proti ostri konkurenci, saj povpraševanje po motorjih Harley Davidson še vedno ostaja nizko, medtem ko njegova tekmeca ameriški Indian in japonska Honda ponujata velike popuste pri nakupih motornih koles.

Kupcev za Ducati bo menda več

Harley Davidson, ki zaposluje več kakor 6000 ljudi, je imel lani 5,27 milijarde dolarjev prihodkov.

Podjetje, ki se zanima tudi za prevzeme drugih podobnih družb, po poročanju nekaterih virov pripravlja ponudbo za prevzem svojega italijanskega tekmeca Ducatija z dolgo in ugledno zgodovino, posel bi bil lahko vreden do 1,5 milijarde evrov.

Več na Delo.si

Več iz rubrike