Ali AVK spi, ko operaterji dražijo pakete?
Zadnje dni javnost razburjajo informacije o podražitvah, ki jih sporočajo operaterji. Pred časom se je za podražitev odločil kabelski operater EVJ Elektroprom, včeraj sta svojo podražitev sporočila Simobil in T-2. Danes jim je sledil še Telekom Slovenije. Podražitev programskih paketov je v povprečju okoli 3 evre, kar je enako znesku, ki ga je zahteval Pro plus od ponudnikov kabelskega in IPTV omrežja ter satelitske televizije. Edino Telemach še vztraja pri trenutnih cenah in po njihovih odzivih na družbenih omrežjih, tudi ne bo spreminjal cen paketov.
Glede na to, da uporabniki sami nimajo možnosti odločitve, če želijo spremljati programe Pro plusa v svoji programski shemi, so se odzvali tudi v Zvezi potrošnikov Slovenije, kjer je Boštjan Okorn komentiral situacijo:
"Zdaj je, torej, dokončno jasno, kdo je izgubil bitko med ponudniki programov in operaterji. Nastradali bodo edino potrošniki, ki bodo tudi za osnovno programsko shemo morali plačevati več, pri čemer pa so zaradi napačne strategije na področju prizemne televizije (tiste, ki jo lahko sprejemamo le s strešno ali s sobno anteno) onemogočili resno konkurenco operaterjem kabelske in IP-televizije. Žal se je trg medijskih vsebin in operaterjev zanje v zadnjih dvajsetih letih pri nas popolnoma izrodil, operaterji še zdaleč niso samo to, ampak so tudi oglaševalci in ponudniki vsebin, zato je njihova moč bistveno previsoka, da bi lahko govorili o zdravem razvoju trga. Ko k temu prištejemo še dejstvo, da je večina potrošnikov naročena na trojčke (televizija, internet, fiksni telefon) oziroma celo četvorčke (še storitve mobilne telefonije) in da operaterji samostojni internet s spodobnimi hitrostmi ponujajo za sorazmerno višjo ceno, potem je jasno, da potrošniku prav veliko izven teh paketov sploh ne preostane. Konkurenca je več kot samo izkrivljena."
Na Agencijo za varstvo konkurence smo poslali vprašanja, vendar smo od njih dobili generičen odgovor:
“V skladu z določbo 76. člena ZPOmK-1 so karteli sporazumi ali usklajena ravnanja med dvema ali več konkurenti, katerih cilj je preprečevati, ovirati ali izkrivljati konkurenco na ozemlju Republike Slovenije z ravnanji, kot so zlasti določanje nakupnih ali prodajnih cen ali drugih poslovnih pogojev, omejitev proizvodnje ali prodaje, razdelitev trga. Ali gre pri določenem ravnanju za kartel, ugotavlja Agencija v upravnem postopku, ki ga uvede po uradni dolžnosti s sklepom o uvedbi postopka. Izvlečki sklepov o uvedbi postopka s področja omejevalnih ravnanj (omejevalni sporazumi in zlorabe prevladujočega položaja) pa se objavijo na spletni strani Agencije, in sicer na naslednjem naslovu: http://www.varstvo-konkurence.si/si/omejevalna_ravnanja/odlocitve_agencije/.
Agencija vas obvešča, da spremlja izpostavljeno problematiko, vendar vam več informacij o predmetni zadevi zaradi interesa samega postopka oziroma morebitnih bodočih postopkov v tem trenutku ne moremo podati. Zato tudi v tem trenutku ne moremo podrobneje odgovoriti na vaša vprašanja."
Več iz rubrike
Joc Pečečnik prijatelju Franciju Pliberšku v spomin
Gradnja skupnosti je bila Francijevo poslanstvo. Verjel je v sodelovanje, izmenjavo idej, znanost in napredek.
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese