Algoritmi krivi za razprodajo britanskega funta?

Britanski funt je dosegel svojo najnižjo vrednost po juniju 1985.
Fotografija: Unsplash
Odpri galerijo
Unsplash

Obstreljevanje britanskega funta, katerega vrednost se seseda vse od junijske ljudske košarice evropski uniji, se je v nekoliko višji intenziteti nadaljevalo v današnjem jutranjem trgovanju na azijskih trgih.

Britanska valuta je v zgolj nekaj minutah izgubila 6,1 odstotka vrednosti proti ameriškem dolarju, ki se že tri debela desetletja ni tako resno spogledoval z vrednostjo 0,85 funta. In se tudi ni za prav dolgo, saj so finančni trgi anomalijo kmalu popravili. Funt trenutno kotira le dober odstotek niže kot ob zaključku včerajšnjega trgovalnega dne. Toda vprašanje, ki bega finančnike je, kaj neki je povzročilo tako drastično korekcijo. Za večino podobno drastičnih premikov najbolj trgovanih valut je bilo namreč doslej mogoče najti konkretne razloge v ekonomiji.

Je za padec kriva algoritemska napaka?

Funt je izgubil šest odstotkov vrednosti v nenavadno hitrem času, kar predstavlja največji padec po Brexitu. Za razprodajo funta ni bilo nekih objektivnih razlogov, zato nekateri finančniki menijo, da so za padec krivi algoritmi. Njihovo teorijo potrjuje tudi dejstvo, da se je vrednost funta zelo hitro po padcu dvignila za 4 odstotke. Morda je za ta nihaj kriva zgodba, ki so jo objavili na Financial Times. Napisali so, bo François Hollande, predsednik Francije , nepopustljiv do Velike Britanije v procesu izstopanja iz EU. Prav ta članek je začel verižno reakcijo algoritmov, ki so pripeljali do zmede na svetovnih finančnih trgih.

Najgloblji, skoraj devetodstotni, padec franka proti dolarju v letu 2011 je zelo namerno zakrivila švicarska banka z vezavo na euro, zadnji močan (-7,69 odstotka) padec funta proti dolarju je rezultat britanskega referenduma, medtem ko je mogoče iskati razloge za strmoglavljenje avstralskega dolarja (-7,03 odstotka) leta 2008 v negotovosti ob izbruhu svetovne finančno-gospodarske krize.

Kaj nižanje cene funta pomeni za nizkoprevoznika Easyjet?

Easyjet opozarja, da bodo imeli zaradi šibkejšega funt preko 90 milijonov funtov dodatnih stroškov v tekočem poslovnem letu, kar je še enkrat več od ocene, ki so jo podali julija.

Več o padanju vrednosti funta na Delo.si

Več iz rubrike