Akcija proti Agrokorju: 12 oseb aretiranih, Todorići niso med njimi

V Zagrebu poteka obsežna akcija kriminalistov proti nekdanjemu vodilnemu kadru v Agrokorju. Aretirali so vse, za katere so imeli nalog, razen treh iz družine Todorić, ki se po navedbah njihovega odvetnika nahajajo v Londonu.
Fotografija: cropix
Odpri galerijo
cropix

Več kot 300 policistov in kriminalistov je zgodaj zjutraj začelo s preiskavo Kulmerovih dvorov, katerih lastnik je bivši predsednik uprave koncerna Agrokorja, Ivica Todorić. Akcije so se lotili resno, raziskali so vse skupaj več kot 60 različnih lokacij.

Na Hrvaškem se je že prej več dni ugibalo, kje točno je Todorić in ali je res v Londonu. Po nekaterih neuradnih virih je že dlje časa v Londonu, del družine pa naj bi bil na Dunaju. Imel naj bi vrsto poslovnih srečanj tudi v Beogradu. V palači Todorićevih blizu Zagreba v zadnjih dneh niso opazili nobenega od članov ene najbogatejših hrvaških družin.

Ko so policisti nekaj pred 6. uro vstopili v družinske prostore Todorićevih, bolj znane kot Kulmerjevi dvori, v poslopju niso našli nikogar od obtoženih. Nekaj po 7. uri so tja prišli še odvetniki Todorićevih. En izmed njih, Rajko Čogurićje, za medije povedal: "Ta dejanja so politične narave in nimajo veze s pravnimi akti. Todorić je seveda v Londonu, kjer ima prijavljeno stalno prebivališče."

Racije tudi pri drugih vpletenih

Kriminalisti istočasno preiskujejo tudi ostale vodilne osebe iz Agrokorja. Zjutraj so prišli na dom nekdanjega finančnega direktorja Ivice Crnjaca. Njegov odvetnik je potrdil, da so Crnjacu odvzeli svobodo ter ga odpeljali na policijo. "Kot dokazno gradivo so s seboj vzeli dva dokumenta in njegov mobilni telefon."

Po tem so odvedli še Tomislava Lučiča, nekdanjega člana nadzornega sveta Agrokorja, aretirali pa so tudi nekdanjo Todoričevo desno roko Ljerko Puljić, bivšo članico uprave Agrokorja Piruško Canjuga, predsednika uprave Jamnice in zastopnika pri Agrokorju Mislava Galića, nekdanjega člana uprave in nekdanjega predsednika hrvaškega združenja Poshers, Mladna Kuštraka, Alojzija Pandžića, Damirja Kuštraka, Hrvoja Balenta, Olivia Discordia, Marijana Alagušića, Sanjo Hrstić, Ljerko Puljić in Ivico Sertića. Tekom dneva so prijeli skupno 12 oseb, naloge pa imeli za 15 oseb. Ivica Todorić, Ante Todorić in Ivan Todorić so se odvedbi izognili z odhodom v London. Hrvaški portal Index poroča, da ima DORH (Državno odvjetništvo Republike Hrvatske) sodne naloge pripravljene tudi za njih in da prav vsakemu od aretiranih grozi 15 let zapora.

Aretiranci v primeru družbe Agrokor so bili popoldne obravnavani na državnem tožilstvu v Zagrebu, kjer naj bi se tožilec odločil, ali bodo proti njim uvedli kazenski poostopek.

cropix
cropix

Kaj je pokazala nedavna revizja?

Nedavno objavljeno revidirano poročilo o poslovanju Agrokorja je pokazalo nekaj milijard evrov težko nesorazmerje med letnimi finančnimi poročili prejšnje uprave s Todorićem na čelu in izredne uprave, ki jo s pooblastili hrvaške vlade od 10. aprila vodi Ante Ramljak. Ta je minuli teden ob predstavitvi revidiranih podatkov povedal, da je vložil kazenske ovadbe proti odgovornim zaradi finančnih malverzacij v koncernu.

Skupina Agrokor je po revidiranih podatkih lani ustvarila nekaj več kot 11 milijard kun (1,5 milijarde evrov) izgube. Obveznosti skupine so se lani povzpele na več kot 56 milijard kun (7,5 milijarde evrov), medtem ko se je vrednost premoženja 31. decembra 2016 ustavila pri 41,75 milijarde kun (5,9 milijarde evrov), kar je 10 milijard kun manj, kot je bilo prijavljeno v letu 2015. Revizija je pokazala 14,5 milijarde kun (1,95 milijarde evrov) negativnega kapitala.

Skupina je imela po popravljenih podatkih leta 2015 3,6 milijarde kun (486 milijonov evrov) izgube, potem ko je prejšnja uprava za enako obdobje predstavila nekaj več kot 1,1 milijarde kun (148 milijonov evrov) dobička. V letih 2015 in 2016 se je kapital skrčil za nekaj manj kot 22 milijard kun (2,97 milijarde evrov).

Ramljak je povedal, da so ugotovili računovodske nepravilnosti, ki so v letih 2015 in 2016 dosegle 5,6 milijarde kun (757 milijonov evrov). Omenil je tudi posebni račun, na katerem je bilo 2,2 milijarde kun (289 milijonov evrov), ki so bile mišljene za stroške uvrstitve delnic družbe na borzi, a je po Ramljakovem mnenju polovica denarja končala v denarnicah zasebnikov, čeprav ni bilo osnove za izplačilo dividend.

Več iz rubrike