AIK banka v Srbiji brez soglasja za prevzem Gorenjske banke

Narodna banka Srbije srbski AIK banki ni dala soglasja za prevzem Gorenjske banke, so STA povedali v srbski centralni banki. Tako AIK banka, ki ima v lasti že petino Gorenjske banke, ne more kupiti še dodatnega 37,6-odstotnega deleža, za katerega se je dogovorila s Savo.
Fotografija: Špela Ankele
Odpri galerijo
Špela Ankele

Skupščina Save je 30. januarja potrdila prodajo 37,6-odstotnega deleža Gorenjske banke AIK banki, a pod pogojem, da AIK banka v 45 dneh upravnemu odboru Save predloži dokazila, ki ne smejo biti starejša od 15 dni, da ima vsa potrebna soglasja Narodne banke Srbije, Banke Slovenije oz. Evropske centralne banke za pridobitev omenjenega deleža, sicer se šteje, da skupščina soglasja ni dala. Rok za predložitev dokazil tako poteče 16. marca.

O morebitnem podaljšanju tega roka bi morala odločati skupščina Save, ki pa ni sklicana. V Slovenskem državnem holdingu (SDH), ki je skupaj s Kapitalsko družbo največji lastnik Save, so danes STA povedali, da svojih bodočih odločitev vnaprej ne komentirajo, in spomnili na omenjene pogoje, sprejete na skupščini Save.

Iz srbske centralne banke dodatnih informacij ali pojasnil danes niso posredovali.

AIK banka je sredi leta 2016 v Srbiji že dobila soglasje za prevzem Gorenjske banke, a je nato srbska centralna banka dovoljenje AIK banki odvzela. V novem postopku, ki je sedaj končan, AIK banka soglasja ni pridobila.

Po poročanju spletnega portala Siol v sredo je srbska centralna banka pri poslovanju AIK banke ugotovila nepravilnosti, zato ji konec decembra ni izdala dovoljenja za prevzem Gorenjske banke, saj naj bi se s tem povečala tveganja za srbski finančni sistem, AIK Banka pa bi lahko ogrozila lastni finančni položaj. AIK Banka je po navedbah portala sredi lanskega leta financirala prevzem srbske družbe Energoprojekt, ki se je znašel pod lupo tamkajšnjega urada za preprečevanje pranja denarja.

AIK Banki, ki ima v Gorenjski banki 20,99-odstotni delež, je 21. februarja letos po enem letu od izdaje poteklo tudi dovoljenje Banke Slovenije za povečanje lastništva v Gorenjski banki nad 50 odstotkov.

V Banki Slovenije postopkov, dokler ni odločeno o podelitvi dovoljenja, ne želijo komentirati.

Več iz rubrike