AIK banka kupuje Gorenjsko banko
"Po naših informacijah je bila ponudba AIK Banke daleč boljša od ponudb ostalih ponudnikov, a logično je, da prodajalci odločijo, katera je za njih najboljša," so za STA povedali v AIK banki.
Sava Gorenjsko banko prodaja od predlani, sredi lanskega leta pa je oblikovala konzorcij za skupno prodajo 55 odstotkov delnic banke, v katerem so še Abanka, Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) in Zavarovalnica Triglav.
Za ta delež v Gorenjski banki so se neuradno zanimali sklad Quantum Strategic Partners v lasti družine milijarderja Georgea Sorosa, sklad Apollo, ki je med drugim lastnik Nove KBM, in srbska AIK. Slednja ima v Gorenjski banki približno 21-odstotni delež. Kot je razvidno s spletne strani Banke Slovenije, je že konec februarja od nje pridobila novo dovoljenje, da lahko delež v tej banki poveča nad 50 odstotkov.
Upravni odbor Save je pred nekaj dnevi potrdil končni predlog prodajne pogodbe za odprodajo 37,6 odstotka delnic Gorenjske banke, ki so v lasti družbe. Izbranega kupca niso razkrili, po neuradnih informacijah pa naj bi šlo za AIK banko. O soglasju za prodajo in prenos premoženja bodo lastniki Save na čelu s SDH, Kadom in skladom York odločali na skupščini.
Prodajo Gorenjske banke je Savi po tistem, ko je pristala v prisilni poravnavi, septembra 2015 naložila Banka Slovenije in ji v njej medtem odvzela glasovalne in upravljavske pravice. Nedavno je Banka Slovenija po poročanju TV Slovenija Savi naložila tudi pol milijona evrov kazni, ker ni v roku prodala svojega deleža v banki.
Sava je največja lastnica Gorenjske banke. Sledijo AIK z 21-odstotnim deležem, DUTB s 6,8-odstotnim deležem, Zavarovalnica Triglav s štiriodstotnim deležem ter nekatere družbe z Gorenjske z okoli enoodstotnim deležem. Lastnica je bila med drugim tudi Banka Intesa Sanpaolo, ki je 1,6-odstotni delež v banki v torek prodala, a ni želela razkriti, komu.
Gorenjska banka se po bilančni vsoti med bankami v Sloveniji uvršča na sedmo mesto. Konec septembra je bilančna vsota banke dosegla 1,73 milijarde evrov, s čimer ta dosega približno 4,7-odstotni tržni delež. V devetih mesecih je banka bilančno vsoto povečala za 14,6 odstotka, v tem obdobju pa ustvarila 4,7 milijona evrov čistega dobička. Banka je konec lanskega leta zaposlovala približno 400 ljudi.
Več iz rubrike
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese
Mercator odstopil od nakupa Tuša
Za to se je domnevno odločil, ker mu v letu dni ni uspelo pridobiti odobritve transakcije pri pristojnem varuhu konkurence.