152 milijard evrov izgub iz naslova DDV za države EU
Z vrzeljo pri pobiranju DDV, ki predstavlja skupno razliko med pričakovanimi prihodki iz DDV in dejansko pobranim zneskom, se spet kaže potreba po konkretni reformi, ugotavljajo v Bruslju. Kot piše na spletnih straneh Evropske komisije, je pri pobiranju prihodkov iz DDV sicer mogoče opaziti določeno izboljšanje, vendar so manjkajoči zneski nesprejemljivo visoki.
Evropski komisar za finančne in gospodarske zadeve Pierre Moscovici je ob objavi izsledkov študije poudaril, da se države članice ne smejo sprijazniti "s takimi nezaslišanimi izgubami prihodkov iz DDV". Komisija podpira prizadevanja za izboljšanje pobiranja DDV po vsej EU, vendar pravila na tem področju po njihovih navedbah izvirajo iz leta 1993 in so zastarela.
"Kmalu bomo predlagali prenovitev pravil o DDV pri čezmejni prodaji. S pomočjo naše reforme naj bi se obseg čezmejnih goljufij na področju DDV zmanjšal za 80 odstotkov, s čimer bo tako potreben denar pritekel nazaj v blagajne držav članic," je po navedbah komisije dejal Moscovici.
Medtem ko podatki o povprečju za EU kažejo izboljšanje, pa so posamezne države članice pri pobiranju DDV precej različno uspešne. Države z največjo zabeleženo vrzeljo pri pobiranju DDV so Romunija (37,2 odstotka), Slovaška (29,4 odstotka) in Grčija (28,3 odstotka). Najmanjšo vrzel sta zabeležili Španija (3,5 odstotka) in Hrvaška (3,9 odstotka). V absolutnem smislu je bila največja vrzel pri pobiranju DDV v Italiji, in sicer v višini 35 milijard evrov.
Več iz rubrike
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese
Razbijamo mite: kako resnično voditi finance podjetja
Ste podjetnik, ki skrbi za finance v podjetju? Če vas zanima, kako do finančne varnosti in uspešnosti, se prijavite na brezplačni webinar Bilance niso finance.