Elon Musk razkriva načrte za pot na Mars do 2022
Futurist in izumitelj ter prvi mož podjetja SpaceX Elon Musk je danes med astronomsko konferenco v Adelaidu razkril ambiciozne načrte, da bi že v petih letih, torej do leta 2022, dosegel Mars. Prav tako si je zamislil, da bi kar z raketami prevažali ljudi med večjimi mesti na Zemlji, pot pa da bi trajala do pol ure.
Ustanovitelj zasebnega vesoljskega podjetja SpaceX, ki že oskrbuje Mednarodno vesoljsko postajo, si je zamislil medplanetarni transportni sistem, da bi lahko na Mars pošiljali plovila s tovorom, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
»Seveda pa moramo zdaj ugotoviti, kako vse to financirati,« je dejal Musk na mednarodni astronomski konferenci v avstralskem mestu Adelaide, ki se danes končuje.
Musk je še napovedal, da so v SpaceX že začeli graditi ta sistem. Prvo vesoljsko plovilo bodo predvidoma začeli izdelovati že v prihodnjih šestih do devetih mesecih. »Verjamem, da lahko dokončamo ladjo in jo izstrelimo v nekako petih letih,« je dejal.
Leta 2022 bi tako na Marsu lahko pristali najmanj dve tovorni vesoljski plovili. Glavni cilj te misije pa bi bilo najti najboljši vir vode, ki bi jo uporabili tudi kot možni pogonski vir za rakete.
Ti dve plovili bi na Mars dostavili opremo za proizvodnjo energije in za vzdrževanje za življenje potrebnega okolja ter drugo potrebno opremo za podporo prihodnjih misij. Že leta 2024 pa naj bi na rdeči planet prispele štiri vesoljske ladje, na katerih bi bili tudi ljudje, je napovedal Musk.
Vse to bi Musk financiral s številnimi aktivnostmi njegovega vesoljskega podjetja na Zemlji, od pošiljanja satelitov v vesolje do oskrbovanja mednarodne vesoljske postaje in morebitnih misij na Luni.
Prav tako namerava vzpostaviti »raketno« potniško povezavo med večjimi mesti na Zemlji, ki bi trajale pol ure ali manj. Pot iz Bangkoka v Dubaj bi na primer trajala 27 minut, iz Tokia v New Delhi pa 30 minut, je izračunal. »Ko ste enkrat zunaj atmosfere, bo polet gladek kot svila, brez turbulenc,« je dejal.
»Če bomo uresničili to, da bi šli na Luno in Mars, zakaj jih potem ne bi uporabili tudi na Zemlji?« je dodal.
Več iz rubrike
3D tisk pozitivno vpliva na gospodarstvo
Najpogosteje 3D tisk proizvaja slušne aparate, protetične pripomočke in tekaške copate.
Bomo trajnost dosegli z jedrsko fuzijo?
Znanstveniki dosegli stabilizacijo jedrskega zlivanja, kar je dober znak za prihodnost