S treningom do sreče

Od vaših misli je odvisen vaš pogled na svet, samopodoba, uspeh itd. Katere vaje bodo možganom pomagale do občutka sreče in zmogljivosti?
Fotografija: Pexels
Odpri galerijo
Pexels

Človek proizvede več kot sedemdeset tisoč misli dnevno. Če bo večina teh misli negativnih, polnih dvoma in strahu, bodo škodovale vaši samopodobi, ki se bo odražala tudi v zunanjem svetu. Vaš nastop ne more biti karizmatičen, medtem ko vas črvičijo dvomi in strahovi. Šele ko boste verjeli samemu sebi, bodo lahko drugi verjeli vam.

Amy Morin, ameriška socialna delavka in psihologinja, ki je zaslovela s pisanjem terapevtskih člankov za Business Insider, Forbes in Inc., je odkrila pet kognitivnih vaj, ki bodo vašo slabo voljo preobrazile v srečo, ki se bo odražala tudi v vaši uspešnosti na želenih področjih.

1. Ločite premlevanje o problemu od reševanja le-tega

Velikokrat se zgodi, da ljudje premlevamo in tuhtamo o težavah. Koncentriramo se na vse ključne točke, a na najbolj pomembno velikokrat pozabimo; kako se rešimo težave, kakšna je rešitev. Ko vam misli zaidejo k negativnim tematikam, se skušajte osredotočiti na reševanje težave in ne na premlevanje o njej.

2. Sami sebi dajte nasvet, ki bi ga dali najboljšemu prijatelju

Večina ljudi je do sebe preveč kritičnih in črnogledih. Prijateljem  hitro najdejo rešitve, saj gledajo na njihove težave objektivno, sebi pa ne znajo pomagati. Navadite se pogovarjati sami s seboj, kot bi se pogovarjali s prijateljem in si dajte najboljši objektiven nasvet.

3. Etiketirajte svoja čustva

Čustva je potrebno izraziti tako z besedami kot s telesno govorico. Ne oddaljujte se od svojih čustev in se zazrite vase. Ali čutite jezo, strah, morda slabo vest? Kako lahko nastalo situacijo popravite? Ko boste na glas izrazili svoja čustva in jih jasno etiketirali, bo lažje poiskati rešitev.

4. Uravnavajte čustva z logiko

V stresnih trenutkih, se lahko v vas nabere veliko močnih občutkov. Preden »eksplodirate«, se skušajte pomiriti z logičnim razmišljanjem in oddaljenim pogledom na situacijo. Na list papirja zapišite prednost, slabosti, pasti in priložnosti, ki vam jih stresna situacija ponuja.

5. Bodite hvaležni

Hvaležni ljudje so 25 odstotkov bolj srečni od tistih, ki ta občutek zaznajo redkeje. Komu in čemu ste hvaležni? Zakaj? Komu bi se radi zahvalili? Vadite hvaležnost s premišljevanjem o teh ljudeh in danostih.

Ponavljajte te vaje vsak dan in začutili boste, da postajate srečnejši. Srečen človek nima manj težav od nesrečnega, le drugače na njih gleda.

Več iz rubrike