Pet korakov do nepozabnega prvega vtisa

Najbrž ste bili na mnogih dogodkih. Neznancem ste segli v roko in se predstavili. Koliko ljudi ste si dejansko zapomnili? Koliko si jih je zapomnilo vas?Kako si lahko zagotovite, da si vas bo vsakdo, ki vas spozna, tudi zapomnil?
Fotografija: Pexels
Odpri galerijo
Pexels

Kako lahko izboljšamo uvodne pogovore z možnimi novimi prijatelji in morebitnimi poslovnimi partnerji? Ena od možnosti je, da se izogibate vprašanjem tipa “Torej, kaj počnete?” Pogovor lahko začnete zanimivo in humorno, je prepričana Joanna Bloor, generalna direktorica podjetja Amplify Labs, ki posameznike uči, kako se bolje predstaviti in sogovorniku postreči z nepozabnim uvodnim pozdravom, piše spletna stran Inc.

To naj bi bilo lažje, kot si mislite, je v TED Ideas Bloorine napotke potrdila Kare Cutruzzula. Slediti morate tem petim korakom:

1. Pojdite globlje

Izogibajte se poslovnemu govoričenju. Ne razpredajte le o tem, kaj počnete, ampak razkrijte svojo osebnost in razložite, zakaj počnete, kar počnete. To sicer ni enostavno, a postanete veliko bolj zanimivi. Bloorova zato svoje stranke vpraša: Po čem želite biti znani? Vprašanje je sicer morda neprijetno, a Cutruzzula pravi, da le tako prestopimo cono udobja. Cutruzzula se je vedno predstavila kot novinarka in dramaturginja, na Bloorino vprašanje pa po novem odgovarja: “Svet je ogromen, zato s pripovedovanjem zgodb kot novinarka in dramaturginja pomagam ljudem, da se povezujejo med seboj.”

2. Predstavite svoje delo kot problem, ki ga je treba rešiti

Vaše delo predstavite kot problem, ki ga je treba rešiti. Namesto »Sem odvetnik, specializiran za x vrsto prava«, recite »Menim, da je največja težava pravnega sistema problem a. Kot odvetnik se osredotočam na problem b, in pomagam najti rešitve s pomočjo c«.

3. Vprašajte druge o svojih prednostih

Če še vedno ne morete narediti izjemnega prvega vtisa, vprašajte družino ali prijatelje, da vam povedo, v čem ste dobri, a se tega ne zavedate.

4. Pobrskajte po spominih

Če želite vedeti, v čem bi bili najboljši od drugih, se spomnite na najstniške obsesije. Tako je svetoval Bill Gates. Podobno svetuje tudi Bloorova: “Vstopite v časovni stroj in se spomnite sebe pri osmih letih. V čem ste bili dobri?” To naj bi vam pomagalo dognati, v čem ste še danes drugačni od drugih.

5. Bodite malce "ranljivi"

Bodite pogumni. Uporabljajte fraze kot so “sem strasten navdušenec nad…”, “pri delu me najbolj navduši ...".

Več o tem tudi na spletni strani TED.

Več iz rubrike