Izbruh jeze pove o vas, da ste šibki

Ko vaše telo in možgane preplavi vročekrven bes, ne spustite na prosto Hulka, ki ga držite v sebi. Zadržite se, saj vam bo kaj kmalu žal za reakcije, ki jih niste znali nadzorovati.
Fotografija: Pexels
Odpri galerijo
Pexels

Po raziskavah sodeč so nekontrolirani izpadi jeze ena izmed najslabše uvrščenih lastnosti sodelavcev. Izbruh jeze je vedno napaka in vedno jo kasneje obžalujete. O vas ne pove nič dobrega – le to, da ste zelo šibki, čeprav ste v danem trenutku videti močni. Vsega tega se zelo dobro zavedamo, a vendar, ko vam dvigne pokrovko, motivacijski izreki in dihalne vaje enostavno zgorijo v plamenih. V efektu si skopljemo jamo besa, skočimo vanjo in se umažemo, ko skušamo splezati ven. Jeza je umazana, zato se ne umažite, saj si boste le nakopali veliko čiščenja in pospravljanja. Nekaj sekund dihanja vam lahko prihranijo ogromno časa in ugleda.

Kaj storiti, ko vas na delovnem mestu (ali doma) zagrabi agresivna jeza in vam zažarijo oči kot samemu hudiču?

  • Naj vas pomiri nežen pogled vaše tete Mile. Tudi če ji ni ime Mila, naj bo mila teta ali babica v vaših mislih, preden izrečete kup žaljivk sodelavcem, ki trepetajoče čakajo, da se vaš izbruh konča. Kako bi tetka Mila komentirala situacijo?
  • Jeza na internetu je neumna in vas naredi videti neumnega. V digitalnem svetu imate ogromno časa za razmislek in reakcijo. Ne naredite neumnosti, preden nekajkrat ne preberete objave, ki jo želite deliti z drugimi. Popoln primer je ameriški reper Kanye West, ko je ob objavi glasbenega kolega Wiz Khalifa »Opusti KK in postani ti« popolnoma ponorel in napisal ogromno žaljivih tweetov o Wizu, saj je mislil, da objava govori o njemu in njegovi ženi KK - Kim Kardashian. Ko je Kanye zvedel, da KK pomeni vrsto marihuane, je bilo že prepozno. Svet ga je označil za egocentričnega idiota. Nauk zgodbe je, da dobro premislite, preden vas preplavijo močna čustva in reagirate v efektu.
  • Poznati morate razlike med agresijo in jezo. Prvo uporabi nekdo, ki želi povzročiti škodo drugemu s svojim težkim vsiljevanjem mnenja, drugo pa je reakcija nekoga, ki misli, da so njemu naredili škodo. Obe lastnosti sta negativni, zato morate delati na tem, da ju ohranjate na minimumu.
  • Poimenujmo jezo »moje čustveno stanje«. Kaj pa če bi od danes naprej v napadu jeze uporabili stavek »jezen sem« ali »to, kar se dogaja, mi ni všeč, zato postajam jezen«. Temu bi lahko rekli najava čustvenega izbruha. Z najavo boste pomirili sebe in vpletene pripravili na bombo čustev. To je plan B, plan A je seveda še boljši, a žal le redko možen – pojdite na sprehod le za 10 minut in reagirajte šele po tej aktivnosti. Plan A je izvedljiv in priporočljiv v internetnih debatah.
  • Temna sila se prebuja počasi. Raziskave kažejo, da lahko prisiljeni ali lažni izrazi na obrazu izzovejo resnična čustva. Tako na primer postanemo srečni in veseli, ko na ustnice narišemo nasmešek ali ko mrščimo obrvi in gledamo grdo, hitro postanemo resnično jezni. Drugi primer, ki dokazuje to dejstvo je raziskava iz leta 2010, ko so na ameriški univerzi Illinois naredili eksperiment med študenti. Nekaterim so kazali videoposnetke običajnih medčloveških interakcij, drugim pa posnetke, v katerih so vladali agresija, jeza, izsiljevanje in nasilje. Druga skupina študentov je postala veliko bolj nervozna in jezna.

Več iz te teme:

Več iz rubrike