Evropski cirkus, seksizem in sankcije

V evropskem parlamentu se zgodi in sliši marsikaj. Nazadnje je v oči zbodel seksizem skrajno desničarskega poljskega evropskega poslanca Janusza Korwin-Mikkeja. Ta si je na plenarnem zasedanju v razpravi o enakosti spolov dovolil zelo žaljive izjave o ženskah. Marsikoga pa je bolj kot izjave presenetilo to, da je poslanca doletela do zdaj najstrožja kazen evropskega parlamenta.
Fotografija: Reuters
Odpri galerijo
Reuters

Z izjavo, da bi morale po njegovem prepričanju ženske zaslužiti manj kot moški, ker so »šibkejše, manjše in manj inteligentne«, ki jo je Korwin-Mikke zabrusil španski kolegici Iratxe Garcíi Pérez, vodeči razpravo o enakosti spolov, je povzročil ogorčenje tudi v evropskem parlamentu. Poleg tega je dodal: »Ali veste, koliko žensk je med najboljšo stoterico šahistov? Vam bom povedal: nobene.« »Izjava je nepojmljiva. Žal niti ni njegova prva, kaznovan je že bil zaradi rasističnih izjav proti beguncem, nacističnega pozdrava in spornih izjav o holokavstu,« je izjave 74-letnega Poljaka za Svet Kapitala komentirala slovenska evropska poslanka Tanja Fajon.

Reuters
Reuters

Ogorčenje je izrazila tudi širša evropska javnost, ki je k suspenzu poslanca pozvala tudi s peticijo. Predsednik evropskega parlamenta Antonio Tajani je klice uslišal in samostojnemu poslancu naložil sankcije, rekoč, da takšnega vedenja ne bo dovolil. Tako mu bodo za trideset dni zasegli dnevnice v vrednosti 9210 evrov, deset dni se ne bo smel udeleževati parlamentarnih dejavnosti in leto dni ne bo smel zastopati parlamenta, kar je po poslovniku najdaljše mogoče obdobje. So sankcije za takšno vedenje dovolj stroge? »Žal mu ne moremo odvzeti mandata, saj je bil Korwin-Mikke v svoji državi legitimno izvoljen, sem pa podpisala to peticijo in s tem zavzela svoje stališče,« odgovarja Fajonova. Meni, da je Korwin-Mikke človek, ki uživa v publiciteti, ki jih izzove s takimi izjavami. »Težko rečem, kako to kazen doživlja. Je pa to do zdaj v parlamentu najstrožja izrečena kazen sploh. Če sam ne odstopi, kar bi bilo najprimerneje, nimamo mehanizma, s čimer bi ga v to prisilili, odpust ni mogoč. Bodo pa poslančeve aktivnosti v prihodnje gotovo zelo natančno spremljane,« je dodala.

Strogost kazni je po Tajanijevem prepričanju skladna z resnostjo dejanja, saj je izjava žaljiva do vseh žensk in izraža zaničevanje temeljnih vrednot. Korwin-Mikke, ki vodi skrajno desno stranko Korwin, je že napovedal, da se bo na odločitev pritožil. In če bodo njegovo pritožbo zavrnili, se je pripravljen obrniti tudi na Sodišče EU. Na dan žena se je pojavil celo na britanski televiziji v oddaji Good Morning Britain, v kateri je pojasnil svoje stališče: »Rekel sem samo, da so zato, ker so manjše, šibkejše in manj inteligentne, tudi manj agresivne in zaslužijo manj. Poleg tega tudi nižji moški zaslužijo manj kot visoki. Blondinke zaslužijo več kot rjavolaske.« Dodal je, da je odraščal v času, ko feministke še niso prevladale.

Za Poljaka pa ta kazen ni prva. Oktobra 2015 je bil kaznovan s 3060 evri kazni in desetdnevno prepovedjo parlamentarnih dejavnosti zaradi rasističnih komentarjev in spornih izjav o holokavstu. Takrat je dejal, da nacistični voditelj Adolf Hitler »ni vedel za pomor Židov«, in dvignil roko v nacistični pozdrav. Lani pa si je, ker je begunce označil za »človeške smeti«, prislužil petdnevno prepoved udeleževanja parlamentarnih dejavnosti in odvzem dnevnic za deset dni.

Reuters
Reuters

Je Poljak s tako miselnostjo osamljen primer v evropskem parlamentu? Fajonova upa, da je. »Želela bi si odgovoriti pritrdilno, vendar se bojim, da bi v vse slabšem razpoloženju v evropski družbi Korwin-Mikke utegnil najti še kakšnega podpornika. Morda ne ravno na temo žensk, a v evropskem parlamentu smo bili že večkrat priče različnim žaljivim in sovražnim govorom.« Dodaja, da je pomembno, »da se na to odzovemo takoj«.

Več iz rubrike