Na kaj morate biti pozorni pri nakupovanju na spletu

Pri spletnem nakupovanju se pogosto zgodi, da potrošnika premamijo nizke cene, ko pa naročeno blago dobi v roke, ugotovi, da izdelek ni bil dodatno znižan, temveč je kupil ponaredek.
Fotografija: Pexels
Odpri galerijo
Pexels

Zaradi ugodne cene so ponaredki za marsikoga skušnjava. Pri spletnem nakupovanju mora spletna stran že na prvi pogled delovati verodostojno, ponudba dosegljiva v jeziku potrošnika ter opremljena s fotografijami originalnih izdelkov po znižanih cenah, ki pa vseeno niso tako nizke, da bi potrošnik lahko posumil, da gre za ponaredek. Na uradnem spletnem mestu preverite pooblaščene prodajalce ter poskusite najti ocene ali mnenja drugih potrošnikov. Kupovanje ponaredkov se ne splača.

Zdravje

Udarec po žepu, ko je zapravil za ponarejeno blagor, ni najhujše, kar lahko doleti potrošnika. V nekaterih primerih ponarejeno blago predstavlja tudi resno grožnjo za zdravje in varnost ljudi ter okolje. Ponarejeni izdelki niso laboratorijsko preizkušeni in lahko vsebujejo zdravju škodljive snovi. Kozmetični izdelki, kjer je tveganje za nakup ponaredka precejšnje, lahko povzročijo zdravstvene težave, kot so npr. alergijske reakcije. Ugotovljeno je bilo, da ponaredek črtala za oči MAC (MAC Eye Kohl) vsebuje 46-kratnik dovoljenega bakra v izdelku.

Varnost

Vprašljiva pa je tudi varnost izdelkov, saj se npr. pri elektronskih napravah uporabljajo slabše izolacije in nekvalitetne žice, kar lahko povzroči pregrevanje in vžig. Varni proizvodi, ki so skladni s standardi EU, imajo CE oznako. To ponarejevalci pogosto kopirajo zato potrošnik težko ugotovi, ali kupuje ponaredek.

Moralni in ekonomski zadržki

Poleg tega ima promet s ponaredki negativne ekonomske učinke, saj zavira inovacije, ustvarja nepošteno konkurenco ter škoduje ugledu imetnika blagovne znamke. Raziskava, ki jo je opravil Urad EU za intelektualno lastnino v sektorju pametnih telefonov (EUIPO, februar 2017), je pokazala, da je bilo leta 2015 v EU prodanih za 14 milijonov manj pametnih telefonov, kot bi jih bilo, če ne bi bilo ponarejanja. To pomeni, da je bilo zaradi prisotnosti ponarejenih telefonov na trgu EU izgubljenih približno 4,3 milijarde EUR, kar ustreza 8,3% prodaje sektorja na ravni EU ali 11,5 % v Sloveniji.

Pri proizvodnji in prodaji ponaredkov gre za nelegalne dejavnosti, za katerimi največkrat stoji organiziran kriminal, katerega vir prihodkov predstavljajo dobički iz tovrstne trgovine. Potrošniki se tako na žalost ne zavedajo, da z nakupi ponaredkov pogosto podpirajo tudi kriminalne združbe.

Globa

V nekaterih državah potrošnik tvega tudi globo. Na Hrvaškem in v Italiji lahko potrošnika, ki kupi ponarejeno blago, doleti kazen v višini od 300 do 1.500 evrov.

Nakupovalni nasveti

  1. Preverite identiteto prodajalca;
  2. Poiščite ocene drugih strank;
  3. Preverite, ali ima spletno mesto oznako zaupanja;
  4. Ocenite videz spletnega mesta;
  5. Na spletnem mestu prodajalca preverite potrošniške pravice;
  6. Preverite fotografijo izdelka;
  7. Spremljajte ceno izdelka;
  8. Na uradnem spletnem mestu preverite pooblaščene prodajalce;
  9. Uporabljajte varna plačilna sredstva;
  10. Bodite pozorni pri obnovljenih izdelkih

Več informacij o tem, kako se izogniti nakupom ponaredkov, vključno s celotnim poročilom Mreže EPC »Ponarejeni izdelki in vpliv na pravice potrošnikov pri spletnih nakupih v Evropi«, je dostopnih na spletni strani epc.si.

 

Več iz rubrike