Evropski politiki zavrnili predlog davka na robote

Evropski parlament je podprl poročilo o robotizaciji, vendar v okviru poročila niso podprli predloga, da bi roboti, ki odžirajo delovna mesta, plačevali neke vrste nadomestilo oziroma univerzalni temeljni dohodek.
Fotografija: Igor Zaplatil
Odpri galerijo
Igor Zaplatil

Poročilo o robotizaciji, ki ga je evropska poslanka Mady Delvaux-Stehres z ekipo snovala dve leti, so v evropskem parlamentu podprli s 396 glasovi za, proti je bilo 123 poslancev. Delvaux-Stehresova je z glasovanjem zadovoljna. Poudarja, da področje robotizacije in inovativne tehnologije prinaša mnoge nove priložnosti, a hkrati tudi izzive: »Naraščajoče število robotov vpliva na naš vsakdan. Da bi naslovili izzive nove realnosti, moramo zagotoviti, da bodo roboti delali v našo korist. Za to pa potrebujemo nov evropski pravni okvir.«

Kljub temu, da so poslanci potrdili večino predlogov nanizanih v poročilu, so zavrnili najbolj kontroverzne. Med njimi tudi davek na robote oziroma plačilo, ki bi ga lahko, ker predvidevajo, da bo robotizacija odžirala delovna mesta, pretvorili v univerzalni temeljni dohodek. Nasprotniki predloga so argumentirali, da bi z davkom na robote »ubili inovacijo«. Menijo tudi, da bi se države članice EU morale ukvarjati z izobraževanjem novih generacij za potrebe digitalne prihodnosti.

V luči tega je Delvaux-Stehres razočarana, da desna koalicija ni podprla in vzela v obzir negativnih posledic robotizacije na trg delovne sile: »Razvoj robotizacije bi lahko povzročil družbene spremembe, vključujoč nastajanje in izgubo delovnih mest v določenih panogah. Zato smo Evropsko komisijo želeli pozvati k budnemu motrenju tovrstnih trendov, začetku razprave o novih modelih zaposlovanja in ocenjevanja vzdržnosti socialnega sistema, vendar je bilo slednje z glasovanjem zavrnjeno.« Idejo so zavrnili s 14 glasovi – 288 poslancev je glasovalo za, 302 sta bila proti, 22 se je glasovanja vzdržalo.

Izmed predlaganega so se raje usmerili na zavarovalno shemo plačila odškodnine v primeru škode povzročene s strani določenih inteligentnih strojev. Med drugim predlagajo tudi ustanovitev fonda za pametne, avtonomne robote.

V poročilu so predlagali tudi pravno kategorizacijo avtonomnih robotov, saj se pojavlja vprašanje, kako naj gledamo na samoučeče se robote.

Delvaux-Stehresova je poudarila tudi, da izglasovanje poročila Evropske komisije ne zavezuje k pripravi osnutka nove zakonodaje, vendar upa, da bo slednja to vseeno storila.

Več iz rubrike