Vasle bo peti guverner Banke Slovenije

DZ je včeraj na tajnem glasovanju z 51 glasovi za in 28 proti za guvernerja Banke Slovenije imenoval Boštjana Vasleta.
Fotografija: Tomi Lombar
Odpri galerijo
Tomi Lombar

Boštjan Vasle bo postal peti guverner slovenske centralne banke, na položaju bo nasledil Boštjana Jazbeca, ki je konec aprila odšel na drugo delovno mesto. Poleg Vasleta so se na ponovljeni razpis za guvernerja Banke Slovenije prijavili še štirje kandidati - Jože Damijan, Igor Masten, Tomaž Toplak in Eva Lorenčič.

Predsednik republike Borut Pahor se je po temeljitem premisleku, več pogovorih in posvetovanjih s poslanskimi skupinami odločil, da DZ v izvolitev predlaga Vasleta. Pri tem je, kot je pojasnila Nataša Kovač iz predsednikovega urada, v največji možni meri upošteval tudi želje in pričakovanja poslancev.

Vasle je dolgoletni direktor Umarja in je, kot je spomnila Kovačeva, sodeloval pri vseh ključnih ekonomskih izzivih v zadnjih 15 letih v Sloveniji. Koordiniral in izpeljal je nekaj ključnih projektov s področja razvojnih politik, znaten del svojega časa pa je namenil analizi ekonomskih tveganj.

Sodeloval je z vsemi ključnimi organi v Sloveniji in mednarodnimi institucijami, s katerimi se sicer srečuje Banka Slovenije, in je dobro seznanjen s pomembnimi deli mednarodnih aktivnosti centralne banke.

»S sodelovanjem na številnih domačih in mednarodnih konferencah si je pridobil ugled neodvisnega strokovnjaka z osebno integriteto, ki svoje poglede oblikuje na podlagi argumentiranih stališč in analiz,« je Pahorjevo izbiro utemeljila Kovačeva.

Podporo Vasletu so v predstavitvi poslanskih stališč pred glasovanjem jasno izrazili v poslanskih skupinah SMC, SAB in DeSUS, v Levici pa so napovedali, da bodo glasovali proti. Razlogov za to je po besedah koordinatorja Levice Luke Mesca več. Vasle se je po njegovih besedah postavil v vrsto guvernerjev, ki so soodgovorni za bančno krizo in ki v sanaciji ne vidijo problema, na gospodarstvo gleda zgolj z vidika kapitala in nima izkušenj v bančništvu.

V ostalih poslanskih skupinah stališča na seji DZ niso predstavili, tako da je bil izplen glasovanja vse do konca negotov.

Več iz rubrike