Razlike med investiranjem in špekuliranjem

Glavna razlika med špekuliranjem in investiranjem je v višini tveganja, katerega sprejme vlagatelj in v času držanja naložbe. Visoko tvegani posli se pogosto lahko primerjajo z igrami na srečo. Standardne investicije, ki jih delamo na podlagi skrbnih raziskav, spadajo v drug svet.
Fotografija: Reuters
Odpri galerijo
Reuters

Investitorji večinoma želijo ustvarjati donosnost vloženih sredstev ob sprejemanju povprečnega ali celo podpovprečnega tveganja, torej z visoko verjetnostjo pozitivnega razpleta. Na drugi strani špekulanti želijo ustvarjati nenormalno visoko donosnost s stavami, ki se lahko v vsakem trenutku obrnejo v pozitivno ali negativno smer. Moram se vrniti malo nazaj in poudariti, da špekuliranje ni ravno igra na srečo, saj tudi špekulanti prej raziščejo naložbo, a je višina tveganja, ki ga sprejmejo, zelo visoka.

Špekulativno trgovanje

Kot primer špekulativnega trgovanja bi lahko vzeli visoko volatilno delnico rudarskega podjetja, ki ima približno isto verjetnost za visoko rast kot za stečaj. Po daljšem obdobju brez novic o tem podjetju se bo vedno več vlagateljev odločilo za prodajo delnic in bodo s tem še dodatno znižali vrednost podjetja. Špekulanti bodo na drugi strani verjeli ali upali, da bo podjetje odkrilo »nov zlati rudnik« in bodo kupovali delnico podjetja. Če se to zgodi, bo delnica doživela eksplozivno rast in bodo investitorji v zelo kratkem času primerno nagrajeni za tveganje, ki so ga sprejeli. Temu lahko rečemo špekulacija.

Investiranje

Za primer investiranja bomo vzeli večjo multinacionalko. Recimo, da podjetje izplačuje povprečno višino dividend, ki vsako leto zraste. Podjetje posluje v stabilnem okolju. Investitor bo kupil delnice tega podjetja z namenom dolgoročnega držanja. Takšna investicija bo manj tvegana in bo dolgoročno prinašala stabilne donose. Tipični investitor se bo verjetno odločil za naložbo v več podobnih podjetij z namenom razpršitve tveganja. Takšen vlagatelj z naložbami ne bo obogatel, bo pa imel vsako leto več denarja in višja izplačila iz naslova dividend.
Dolgoročni investitorji so torej potrpežljivi, špekulanti niso. Pri prvih govorimo o letih, pri drugih o dnevih ali tednih. Ampak brez prvih ne morejo obstajati drugi in nasprotno. Vsak zase trdi, da ima prav, čeprav so raziskave pokazale, da so statistično bolj uspešni dolgoročni vlagatelji. So pa špekulanti bistveno bolj prepoznavni, saj lahko v kratkem času veliko več zaslužijo, hkrati pa tudi več tvegajo. Brez špekulantov borze ne bi bilo. Brez dolgoročnih investitorjev manjše nihajnosti tudi ne bi bilo. V resnici smo vsi občasno špekulanti. In vsi smo kdaj dolgoročni investitorji. Če ne v finančnih naložbah, pa v življenju. Ko kupujete stanovanje ali hišo, ste v istem trenutku dolgoročni investitor in špekulant. Ko izbirate poklic, prav tako. Ko iščete najugodnejšo ponudbo za počitnice, tudi.

Več iz rubrike