Prosta sredstva v portfelju samo znižujejo donose

To je mnenje mnogo analitikov in finančnih akademikov sveta.
Fotografija: AFP
Odpri galerijo
AFP

Če imate za investiranje na voljo 50 tisočakov, bi morali po mnenju mnogo analitikov in akademikov vse investirati v kombinacijo naložb, ki ustreza vašemu nagnjenju k tveganju. Vendar s tem načinom razmišljanja naredimo kar nekaj napak.

Prva je že ta, da posamezni investitorji ne morejo vedeti, kakšna je njihova optimalna alokacija med naložbenimi razredi. Z uporabo vprašalnikov se lahko poskusimo temu približati, vendar nikoli ne bomo v optimalni točki, kjer bi stopnja tveganja ustrezala našim željam, ciljem in predvsem psihološki pripravljenosti tvegati. Prav tukaj prepogosto nastanejo velika odstopanja med ocenjeno stopnjo tveganja posameznika in dejansko – v času malce večjih padcev na finančnih trgih bi morali investitorji s to optimalno alokacijo mirno spremljati gibanje njihovega premoženja navzdol, saj se zavedajo, da bodo na dolgi rok dosegli svoje cilje. Toda prav v času večjih turbulenc na borzi se dogaja, da investitorje zajame panika in prodajajo naložbe ne glede nato, da so podcenjene. Ocenjena stopnja tveganosti, ki naj bi jo investitor brez težav prevzel nase, je marsikdaj krepko previsoka.

Ne upoštevajte nasvetov, namenjenih institucionalnim vlagateljem, saj vam lahko povzročijo več škode kot dobrega.

Druga napaka takšnega pogleda na finančni svet je, da majhni zasebni investitorji svojih naložb ponavadi ne primerjajo z borznimi indeksi, temveč spremljajo predvsem absolutne spremembe vrednosti naložb. Institucionalni upravljavci premoženja imajo po drugi strani cilj doseči donose, ki so višji od donosov izbranega indeksa. To počnejo tako, da si za potencialni nabor naložb, v katere lahko investirajo, izberejo zelo podoben nabor, kot je v samem indeksu, nato pa iz njega izberejo tiste naložbe, za katere mislijo, da imajo večji potencial za rast kot druge. Upravljavci si ne želijo preveč drugačnega portfelja naložb v primerjavi z indeksom, saj to pomeni, da bi lahko njihova donosnost močno odstopala od donosnosti indeksa – če odstopa navzgor, je seveda dobro, vendar se precej bolj bojijo tega, da bi odstopala navzdol. Zaostajanje za donosnostjo indeksa lahko pripelje do tega, da upravljavec izgubi službo ali pa večji delež sredstev v upravljanju, saj institucionalni vlagatelji pogosto primerjajo donosnost skladov z donosnostjo indeksov.

Prosta sredstva, ki jih imajo skladi za uravnavanje vplačil in izplačil, so zato pogosto tarča napada, saj upravljavci niso stoodstotno izpostavljeni do izbranih naložb. Zaradi tega na dolgi rok trpijo tudi donosi.

AFP
AFP

Posamezni vlagatelji se, po drugi strani, ne primerjajo z indeksi, niti nimajo potrebe po tem. Večinoma si želijo stabilnih donosov, brez večjih pretresov, pa tudi če kakšno leto zaostajajo kakšno odstotno točko za indeksi. A na žalost se prepogosto dogaja, da prav ti vlagatelji dajejo preveliko težo preteklim donosom in investirajo v naložbe, ki so v zadnjih treh ali petih letih imele visoke donose, kar je ponavadi tik pred koncem rasti vrednosti te naložbe.

Prosta sredstva v portfelju majhnih investitorjev so dodatna psihološka varnost, ki lahko močno vpliva na ravnanje v času panike ali evforije na trgih. Hkrati pa omogoča dokupovanje naložb v portfelju, ko cene močneje padejo, s čimer si znižajo povprečno nakupno ceno, kar pomeni višje donose po rasti, ki sledi. Predvsem pa so uporabna prosta sredstva v obdobju, ko so borze precenjene. Takrat so pričakovani donosi nizki, verjetnost večjih padcev pa povišana. Biti pripravljen na nižje cene tako v obliki manjše izpostavljenosti in posledično manjših izgub kot tudi v obliki večje količine prostih sredstev, ki so na voljo za nakupe po nižji ceni, je ključno pri uspešnem investiranju. Tudi najuspešnejši investitor na svetu Warren Buffett se drži tega pristopa – ko so trgi precenjeni, ima v bilanci precej več prostih sredstev, ki pa jih nato z vso silo investira v času krize.

S tem, da boste malo manj izpostavljeni do gibanja trgov v času, ko so ti precenjeni, ker boste imeli več prostih sredstev v portfelju naložb, boste verjetno res zamudili kakšen odstotek donosa v prihodnjih mesecih, vendar boste precej bolje preživeli padce, ko se bodo zgodili. Hkrati pa boste pripravljeni na nakupe po precej nižjih cenah, če bo do njih prišlo. Nikar torej toliko ne upoštevajte nasvetov, namenjenih institucionalnim vlagateljem, saj vam lahko povzročijo več škode kot dobrega. 

Več iz rubrike