Prazne nepremičnine? Takoj zažgati.

V takem slogu se je pred več kot petimi leti izrazil nekdanji predsednik ameriške centralne banke (FED) Alan Greenspan, ki je javno dejal, da se administracija Baracka Obame ni dobro spopadla z veliko krizo.
Fotografija: Pexels
Odpri galerijo
Pexels

Ta je zajela ameriški nepremičninski trg, saj bi se po njegovem mnenju takrat morali lotiti temeljitega čiščenja presežka nepremičnin.

Nekdanji predsednik FED je še dejal, da bi morala vlada najprej kupiti vse prazne nepremičnine, ki so posledica brezglave gradnje v času zadnjega nepremičninskega buma na drugi strani Atlantika. Meni, da je menda prav ta val gradenj v državo prinesel nepremičninsko krizo. Ko bi bil državni nakup opravljen, bi jih morali po Greenspanovem mnenju zažgati, in to kar se da hitro. Zaradi te izjave je takrat nanj letelo veliko kritik, a izjava vsekakor ni bila tako za lase privlečena, kot so si mnogi morda želeli.

Njegov nasvet so delno upoštevali v irski prestolnici. Zaradi poplave ponudb nepremičnin na trgu so v času krize nastale tudi tako imenovane »soseske duhov« – nepremičnine so bile ponekod zelo opustošene in za mesto vizualno neprimerne. Prav tako so bili hiše in stanovanja zaradi nevzdrževanja potencialno nevarni, zato se je mestna oblast odločila za skrajni ukrep – rušenje. Praznih nepremičnin se je lotila kar z buldožerji!

Na svetu je menda več kot dve milijardi lastnikov nepremičnin, skupna vrednost svetovnih nepremičnin pa menda ne presega skupne vrednosti svetovnega BDP in zlata, ki so ga do zdaj izkopali. Raziskovalci nepremičninskega giganta Savills so izračunali, da vrednost nepremičnin po svetu skupaj znaša 217.000 milijard ameriških dolarjev, kar je približno trikratnik svetovnega BDP. A je v javnost prišel še en zanimiv neuradni podatek – malo manj kot petina vseh nepremičnin na svetu je menda praznih (velik delež praznih stanovanj je predvsem na Kitajskem), kar je seveda težko verjeti. Sicer pa je po oceni ameriških analitikov v ZDA praznih približno pet odstotkov vseh nepremičnin. Zanimivo pa je tudi to, da se je v času recesije število praznih ameriških nepremičnin povečalo za več kot 200 odstotkov.

Kaj pa v Sloveniji?

V javnosti se že več let širijo špekulacije, koliko praznih nepremičnin imamo v Sloveniji in kakšno »škodo« te povzročajo na slovenskem nepremičninskem trgu. Po ocenah nepremičninskih poznavalcev je v Sloveniji realno več kot 50.000 praznih stanovanj, kar je menda malo manj kot deset odstotkov vseh nepremičnin v Sloveniji.

Če ta neuradni podatek drži, lahko mirne vesti trdimo, da so številni izgovori o premalo stanovanjih izmišljotina, s katero so različni gradbeni in nepremičninski lobiji lažje prodajali stanovanja v času nepremičninskega razcveta. Nepremičninski trg v Sloveniji v zadnjem času sicer prosperira, tudi na račun nižjega zadolževanja. O praznih nepremičninah se zato ne piše veliko, saj v teh časih to ni aktualna tema.

Več iz rubrike