Kaj počne Warren Buffett

Svetovne borze so lani mediji malodane zanemarjali. Imeli nismo tako rekoč nobenih dramatičnih dnevnih skokov ali padcev, poleg tega pa so soj žarometov stopile kriptovalute. Letošnje leto se je začelo s pozitivno rastjo v januarju, konec februarja pa je sledila korekcija, tako da so danes trgi praktično na enaki točki kot na začetku leta. In zakaj bi nas skrbelo dnevno gibanje tečajev?
Fotografija: Pexels
Odpri galerijo
Pexels

Če odmislimo profesionalne dnevne trgovalce in velike institucionalne vlagatelje, bi večina preostalih morala delnice in sklade kupovati za vsaj nekaj let, skratka dolgoročno. Dokler investicijska zgodba, ki jih je prepričala v nakup, ni ogrožena ali pa se zunanji dejavniki bistveno ne spremenijo, dnevno gibanje ne bi smelo imeti prevelikega pomena, lovljenje tako imenovanih lokalnih vrhov in dnov pa se na koncu pogosto izkaže le za uničevanje, ne plemenitenje donosov. Vsaj nekako tako deluje tudi Warren Buffett, verjetno najbolj znan svetovni vlagatelj in eden najbogatejših Zemljanov.

Pexels
Pexels

In kaj počne Buffett? »Kupi samo nekaj, s čimer boš zadovoljen tudi, če se borze za naslednjih deset let zaprejo.« Ta njegov citat kar dobro opiše njegovo miselnost. Kupuje predvsem delnice podjetij iz panog, ki jih razume. Poleg tega pa morajo imeti podjetja močan položaj v panogi, kazati morajo konsistentnost v ustvarjanju dobička, imeti morajo kakovostno vodstvo in pa dobro donosnost kapitala kljub nizkemu finančnemu vzvodu. Ko so izpolnjeni ti kriteriji, Buffett vstopi v naložbo in se drži načela »kupi in drži«.

Pexels
Pexels

Katere naložbe kupuje in katere prodaja, je tudi javno objavljeno, čeprav z nekajmesečno zamudo. V lanskem zadnjem četrtletju je tako Buffett oziroma njegov Berkshire Hathaway stavil predvsem na dve družbi. Ameriško tehnološko družbo Apple, ki smo jo v Alti vključili tudi v našo investicijsko strategijo za leto 2018, in največjo proizvajalko generičnih zdravil na svetu, Teva Pharmaceuticals.

Pexels
Pexels

Izraelski generični velikan je v preteklosti prevzel številne tekmece, zaradi izteka patentne zaščite svojega najbolje prodajanega zdravila pa se je znašel v težkem položaju. Okoli tretjino milijarde vreden nakup Tevinih delnic kaže, da Berkshire Hathaway stavi na uspešen preobrat v poslovanju družbe.

Pexels
Pexels

V zadnjih mesecih preteklega leta je ameriški naložbeni guru nadaljeval tudi z nakupi delnic ameriškega proizvajalca semen in herbicidov Monsanto, ki si ga prizadeva prevzeti nemški Bayer. Nekoliko pa je zmanjšal izpostavljenost do svoje druge največje naložbe, banke Wells Fargo, in povečal naložbi v Bank of NY Mellon in US Bancorp.

Pexels
Pexels

Del kupnine za nakupe je zbral tudi z zmanjševanjem naložbe v IBM, nekoč dominantni sili sveta računalništva, General Motors in American Airlines Group.

Pexels
Pexels


Avtor je zaposlen v družbi Alta Invest.     

Več iz rubrike