Kaj Hillary in Donald prinašata vlagateljem

Vlagatelje na finančnih trgih trenutno najbolj okupirajo špekulacije o vplivu rezultata ameriških volitev na finančne trge.
Fotografija: Pexels
Odpri galerijo
Pexels

Večina anket kaže na vodstvo demokratske kandidatke Hillary Clinton, ki pa vseeno ni tako prepričljivo, da bi ji že zagotavljalo zmago. Še posebno če upoštevamo, da Donald Trump ni klasičen republikanski kandidat. Prav lahko se zgodi, da mu uspe mobilizirati tudi volivce, ki ponavadi ne pridejo na volišče. Glede na statistiko so vlagatelji na borzah boljše donose sicer dosegli v času demokratskih predsednikov (10,5 odstotka na leto) kot v času republikanskih (štiri odstotke na leto).

A glede na negotovost razpleta volitev v ZDA je trenutno verjetno bolj smiselno staviti na panoge, v katerih imata oba kandidata precej podobno stališče, saj bo pri delnicah podjetij iz teh panog verjetno še najmanj nihanj. Tako Clintonova kot Trump sta v zadnjem času poudarjala predvsem politiko vlaganj v infrastrukturo (ceste, železnice, električna omrežja, optična omrežja, elektrarne) in ukrepe za večjo varnost države (obrambni sektor, povečanje notranje varnosti, varnost v IT).

Negotovost utegne ponuditi lepo priložnost za povečanje uteži v panogi energije.

Negotovost in morebitna korekcija v tednih okoli volitev utegneta dolgoročnim vlagateljem ponuditi tudi lepe priložnosti za investicije v sklade, ki investirajo v farmacijo. Glede na najverjetnejši izid, ko bo predsednik demokrat, kongres pa republikanski, najverjetneje ne bo sprememb in uveljavitve radikalnih stališč, pritiska na cene zdravil, uvoza cenejših zdravil tujih proizvajalcev (preveliko varnostno tveganje, preveč ohlapni standardi proizvodnje v drugih državah), skrajšanja časa trajanja patentov originalnih zdravil (z močno patentno zaščito je zagotovljena velika konkurenčna prednost ameriških podjetij) …

Negotovost in morebitna korekcija utegneta ponuditi tudi lepo priložnost za povečanje uteži v panogi energije, kjer se letos oblikuje naraščajoč trend in tudi poslovanje podjetij iz te panoge se z višjo ceno nafte izboljšuje. Višja cena nafte blagodejno vpliva tudi na (nekatere) hitro rastoče trge, ki letos ustvarjajo lepe prilive v sklade in pozitiven sentiment. V tem kontekstu bi lahko posebej omenili predvsem državi, ki sta zelo odvisni od cen energentov, torej Rusijo in Brazilijo.

Če bi se Trump zavihtel v Belo hišo, je pri trgih v razvoju treba biti nekoliko previden. Republikanski kandidat je namreč že večkrat šokiral s provokativnimi izjavami o manj razvitih trgih, najostrejši pa je bil predvsem do Mehike.

Gorazd Grof, ALTA Skladi

Več iz rubrike