Finančna varnost za mlado družino

Smo mlada družina, ki o varčevanju za sprotne potrebe, cilje in starost še ni razmišljala. Ker ne vemo, kje in kako začeti, nas zanima, ali nam lahko pri tem pomagate.
Fotografija: Pexels
Odpri galerijo
Pexels

Preden se odločite za varčevanje za dosego svojih ciljev, predlagam, da najprej poskrbite za osnovno zaščito družine. To dosežete z ustreznim življenjskim in nezgodnim zavarovanjem z dovolj visoko zavarovalno vsoto, ki vam jo bo zavarovalnica izplačala ob zavarovalnem primeru ali ob koncu varčevanja.

Pri izbiri ustreznega zavarovanja razmislite, katere nevarnosti prežijo na vas ali družino in kakšne bodo posledice, če se kaj nepredvidenega zgodi. Izbira oblike življenjskega in nezgodnega zavarovanja naj bo odvisna od dela, ki ga opravljate, življenjskega stila, finančnih zmožnosti in potreb oseb, ki so tesno povezane z zavarovancem, od starosti in zdravstvenega stanja ter zadolženosti. Pri izbiri zavarovanja morate vedeti, kaj želite zavarovati in predvsem, pred katerimi tveganji se želite zavarovati.

Oblikujte varnostni sklad

Ko ste enkrat poskrbeli za zaščito, se lotite oblikovanja varnostnega sklada, ki bo vaša zaščita za nepredvidene dogodke, kot so izpad rednega dohodka zaradi izgube službe ali nesreče in nepričakovani večji izdatki. V ta namen na banki oblikujte varnostno rezervo. Višina varnostne rezerve naj bo odvisna od velikosti in potreb družine, od življenjske situacije in standarda. Omogoča naj pokrivanje nujnih življenjskih izdatkov za dobo od šestih mesecev do dveh let.

Varčujte za dodatek k pokojnini

Šele ko boste poskrbeli za zaščito, se lahko usmerite v uresničevanje ciljev. Eden pomembnejših dolgoročnih ciljev je vsekakor varčevanje za pokojnino oziroma skrb za ohranjanje istega življenjskega standarda tudi po upokojitvi.

V svetu se zaradi manjše rodnosti starostna sestava prebivalstva spreminja. Vse večji delež populacije predstavljajo upokojenci, medtem ko je delovno aktivnega prebivalstva vedno manj. Ker pa se pokojnine financirajo ravno iz prispevkov, ki jih plačuje delovno aktivno prebivalstvo, je precejšnja nevarnost, da v nekem trenutku pokojninski sistem ne bo več vzdržen in bo denarja za pokojnine premalo.

Ne pozabite na najmlajše

V industrijski dobi je veljalo pravilo, da se je posameznik vključil v izobraževalni sistem in si poiskal varno in zanesljivo delovno mesto, na katerem je lahko ostal tudi celotno delovno obdobje. S prihodom informacijske dobe so se pravila igre spremenila. Danes se posameznik vključi v izobraževalni sistem in se nato spoprime s težavo iskanja ustreznega dela. Ko ga najde, se mora nenehno dodatno izobraževati, da bi samo obdržal delovno mesto. Zato je umestno vprašanje, ki si ga že postavljajo nekateri starši: ali bo izobrazba dovolj za poklicni in finančni uspeh mojega otroka?

Verjetno ste v vsakdanjem življenju opazili, da vašega bančnika ne zanima vaša izobrazba, ampak predvsem vaša finančna kondicija, ki jo vidi kot seštevek finančne inteligence in finančne zmožnosti. Ker nas otroci ves čas opazujejo in posnemajo, lahko sklepamo, da bodo naši otroci finančno inteligentni toliko, kot smo mi sami. Zato je pomembno, da sami ravnamo po pravilih, katerih učimo najmlajše.

Pexels
Pexels

Nekaj hitrih nasvetov:

  • Držite se pravil, katerih učite lastne otroke

Otrokom običajno hitro priskrbimo hranilnik kovancev in jih poučujemo o pomenu postopnega varčevanja, s čimer si bodo lahko čez čas izpolnili željo, pa čeprav morda zgolj nakup nove igrače. Ko pa pogledamo svoje varčevalne navade, lahko hitro ugotovimo, da sami tega ne počnemo. Če danes ne znamo varčevati, potem še nismo dovolj finančno poučeni, in če ne bomo varčevali za svoje otroke, potem tudi sami tega ne bodo znali.

  • Vrednost ustreznega izobraževanja

V zadnjih letih smo priča velikem porastu zasebnih šol in zasebnih izobraževalnih centrov, ki v nasprotju z državnim šolskim sistemom otrokom ponujajo sodobnejše učne programe. Zasebne izobraževalne ustanove imajo praviloma prilagodljivejše učne programe, v katere je pogosto vključeno tudi finančno izobraževanje. Skozi otroštvo starši iščemo in spodbujamo genija v otroku, medtem ko ga kasneje vključimo v šolski sistem v prepričanju, da ga bodo naučili vseh življenjsko potrebnih praks.

  • Omogočite otroku boljše pogoje

Kako bi se počutili, če bi v svojem otroku prepoznali inteligenčni potencial, ki bi za nadaljnji razvoj potreboval dodatno ali boljše izobraževanje, vi pa mu tega ne bi mogli zagotoviti, ker niste pravočasno mislili na to? Pomislite na otrokovo razočaranje, ko bi ugotovil, da mu ne morete zagotoviti enakovrednih pogojev in da bo moral zmago predati sovrstnikom, še preden se je tekma sploh začela. Dokazal se bo in zmagal praviloma tisti, ki ga bodo lahko starši ustrezno finančno podprli.

  • Povprečna mesečna obremenitev

Da bi pravočasno lahko zagotovili zadostna finančna sredstva, moramo začeti razmišljati o tem že ob otrokovem rojstvu. Država namreč ne bo poskrbela za vse učne in razvojne potrebe vaših otrok, saj se časi brezplačnega šolstva iztekajo. Po mnogo raziskavah znašajo stroški za potrebe otrok do 18. leta starosti več kot sto tisoč evrov, pri čemer so upoštevane vsakodnevne potrebe po hrani, obleki, obutvi, šoli, šolskih potrebščinah, obšolske dejavnosti, ne vključujejo pa financiranja študija. Gre za vsoto, ki na mesečni ravni pomeni finančno obremenitev v višini 450 evrov. Zato je pomembno, da se na takšno finančno obremenitev začnete pripravljati dovolj zgodaj.

  • Začnite z otroškim dodatkom

Kdor danes nameni rednemu mesečnemu varčevanju vsaj mesečni znesek otroškega dodatka, bo čez 15 ali 20 let lažje zagotovil sredstva, ki jih bo otrok potreboval. Predlagamo vam, da mesečnemu znesku otroškega dodatka sami dodate prav toliko in tako varčujete dolgoročno. Naj ponazorimo s primerom: če bi ob predpostavki 18-letnega varčevanja mesečnega zneska 50 evrov, s predvideno 7-odstotno letno donosnostjo, bi po 18 letih varčevanja privarčevali dobrih 21 tisoč evrov. Če mesečni znesek vsako leto povišate za nivo inflacije, bo vsota zbranih sredstev še višja.

Tako si boste s postopnim in rednim mesečnim varčevanjem bistveno olajšali izdatke za vzgojo in izobraževanje otrok. Kar je še pomembneje, poskrbeli boste za razvoj potenciala svojih najmlajših in jim hkrati za zgled.

Vprašanja s področij naložb, bančništva in zavarovalništva lahko pošljete na elektronski naslov svetkapitala@vzajemci.com . Odgovor strokovnjakov skupine Vzajemci boste prejeli v treh delovnih dneh po elektronski pošti.

Myhajlo Todurov, gostujoče pero 

Več iz rubrike