Björn Wahlroos - bankir, ki bi zbežal pred davki

Profil: Banko Nordea bi preselil na tuje, če bo vlada uvedla nove davke
Fotografija: Reuters
Odpri galerijo
Reuters

Predsednik uprave skandinavske banke Nordea opozarja, da bi bil pripravljen seliti banko v tujino, če bo švedska vlada res sprejela napovedani finančni zakon, s katerim bi dodatno obdavčila finančne ustanove na Švedskem.

Skandinavski poslovnež Björn Wahlroos je po študiju ekonomije v Helsinkih nekaj let predaval ekonomijo tako na Finskem kot na nekaterih tujih univerzah, nato se je sredi osemdesetih let prejšnjega stoletja posvetil bančništvu. Deloval je v več skandinavskih bankah in leta 2011 postal predsednik uprave največje skandinavske banke Nordea Bank AB, ki je nastala leta 2000 v Stockholmu po združitvi več skandinavskih bank. Pod njegovim vodstvom je banka Nordea precej povečala svojo tržno vrednost in Wahlroos na splošno velja za uspešnega voditelja te pomembne švedske finančne ustanove. 

Wahlroos je bil kot študent zagrizen zagovornik levičarske politike, vendar se je še pred koncem študija nehal dejavno ukvarjati s politiko. Kljub temu je ostal član liberalne Švedske ljudske stranke in večkrat javno izraža svoja stališča ter komentira politične odločitve oblasti v skandinavskih državah. V svojih izjavah bolj ali manj dosledno zagovarja čim manj vmešavanja države v gospodarstvo in čim manj omejevanja finančnih ustanov. 

Pred kratkim je Wahlroos vzbudil pozornost javnosti predvsem z izjavo, da bo izvolitev Donalda Trumpa za ameriškega predsednika srednjeročno koristna za ameriško gospodarstvo, ker je izvoljeni predsednik obljubil znižanje davkov, predvsem znižanje davkov od dobička pravnih oseb, in deregulacijo bančnega poslovanja. Za gospodarstva preostalih delov sveta Wahlroos zaradi prihoda Trumpa na oblast ne pričakuje nobenih sprememb.

Wahlroos je kritičen do sedanje vladne koalicije na Švedskem, ker ta napoveduje nov finančni zakon, s katerim namerava omejiti delovanje bank in jih dodatno obdavčiti. Wahlroos opozarja, da bi z novimi obdavčitvami finančnih ustanov ogrozili več tisoč delovnih mest, saj bi se po njegovem mnenju finančna podjetja začela odločati za selitev v tujino ali pa se začela bolj zanašati na delo strojev namesto ljudi. 

Wahlroos pravi, da bi sicer rad videl, da bi Nordea ostala na Švedskem, vendar dodaja, da o tem ne more biti popolnoma prepričan, če bo poslovno okolje na Švedskem postalo preveč omejevalno. Če bi torej švedska vlada uvedla nove davke in preveč omejevalno zakonodajo, bi Wahlroos najuspešnejšo švedsko banko Nordea brez zadržkov selil v tujino.

Prebrani članek je nastal v okviru vsebin Delove priloge Posel in denar.

Več iz rubrike