Zaradi brexita bosta delovna mesta selila tudi Goldman Sachs in UBS

Po banki HSBC selitev delovnih mest na račun brexita iz britanskega Londona v druga mesta nakazujeta še dva bančna velikana, ameriški Goldman Sachs in švicarski UBS. Prvi bo po neuradnih informacijah prenesel 3000 delovnih mest, drugi pa tako kot HSBC 1000 delovnih mest.
Fotografija: Pexels
Odpri galerijo
Pexels

Kot je poročal nemški poslovni časnik Handelsblatt, ki se sklicuje na svoje vire v finančni industriji, ameriški bančni velikan načrtuje, da bo 1000 zaposlenih, med njimi trgovce in vodilne bankirje, premestil iz Londona v nemški Frankfurt, preostalih 2000 pa v New York, Francijo, Španijo in na Poljsko. Skupaj naj bi sicer število zaposlenih v britanski prestolnici skrčil s 6000 na okoli 3000.

Goldman Sachs namerava v Frankfurtu ustanoviti krovno banko za svoje bančne dejavnosti v Evropi, pisanje nemškega časnika povzema francoska tiskovna agencija AFP. Za Frankfurt so se odločili, ker je tam tudi sedež Evropske centralne banke, ki nadzira največje banke v območju evra.

Da bi lahko preselili 1000 delovnih mest, je v švicarskem zimskem središču Davos na srečanje Svetovnega gospodarskega foruma (WEF) dejal tudi prvi mož UBS Axel Weber.

HSBC bo medtem preselila delovna mesta, vezana na evropsko zakonodajo, v Pariz. Francosko prestolnico je zbrala, ker je v Franciji leta 2002 kupila banko Credit Commercial de France, tako da tam že nudi vse univerzalne bančne storitve.

Britanski finančni sektor se že dolgo boji posledic izstopa Otoka iz EU in posledično izgube pravic, ki omogočajo trgovanje prek nacionalnih meja. Te pravice omogočajo izjemno pomemben lahek dostop do preostalih držav v uniji.

Britanska premierka Theresa May je v torek napovedala "čisti brexit", torej popolno ločitev Otoka od struktur EU.

Več iz rubrike