Večina javnih naročil živil lani slovenskim ponudnikom

V javnem naročanju pomemben segment predstavlja naročanje živil, predvsem v zavodih s področja šolstva, predšolskega izobraževanja, sociale in zdravstva. Glavnino lanskih naročil živil, 91 odstotkov, predstavljajo javna naročila javnih zavodov. Večina naročil je šla domačim ponudnikom, med izbranimi sta bili le dve tuji podjetji.
Fotografija: bakal oste
Odpri galerijo
bakal oste

Zavezanci javnemu naročanju so sicer lani oddali za 116 milijonov evrov naročil živil v skupaj preko 4000 sklopih, torej preko 4000 različnih postopkov javnega naročanja, so po sredini delavnici o uredbi o zelenem javnem naročanju sporočili z ministrstva za javno upravo.

Po pojasnilih ministrstva gre pri javnem naročanju živil za izjemno pomemben segment javnega naročanja, ki ga je v letošnjem letu nadgradila še aplikacija, ki jo je razvila Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij pri Gospodarski zbornici Slovenije v sodelovanju s Kmetijsko gozdarsko zbornico Slovenije in Zadružno zvezo Slovenije, pri oblikovanju pa je sodelovalo tudi ministrstvo za javno upravo.

"Ocenjujemo, da bo aplikacija kot informacijsko orodje izjemno pripomogla k poenostavitvi postopkov naročanja, kot tudi pri pridobivanju kakovostnih dobaviteljev in, kar je najpomembneje, kakovostnih živil," so poudarili na ministrstvu.

Opravljeno delo je za ministrstvo znova dokaz uspešnega sodelovanja in partnerskega odnosa vpletenih, predvsem Gospodarske zbornice, ki je znala povezati tako znanje iz javnega naročanja živil, živil samih in dobaviteljev na trgu v dobrobit tako naročnikov kot tudi dobaviteljev.

Kot so še navedli na ministrstvu, je bila že pri novem zakonu o javnem naročanju posebna pozornost namenjena naročanju živil, ki so v shemah kakovosti, živila, ki so trajnostno pridelana in predelana, ter živila, kjer je zagotovljena višja kakovost.

Več iz rubrike

Aprilsko znižanje obresti ECB bi bilo kar presenečenje

Finančni trgi večinsko pričakujejo, da bo evrska oblast obrestno ukrepala junija, letos pa so v svoja cenovna predvidevanja že vključili tri reze.

Iz Nemčije boljši podatki o industrijski proizvodnji

Analitiki menijo, da bi se lahko industrijska stagnacija v »gospodarskem motorju« EU končala v prvem četrtletju, pričakovani ugodni učinki tudi za Slovenijo.

Milijoni evrov preplačil pri Fursu, a denarja ne vrnejo samodejno

Na Fursovih računih za 22 milijonov evrov preplačil fizičnih oseb. Če vam denarja niso vrnili sami, vložite zahtevek, da ne ostanete brez njega.

NLB in Addiko banka s ponudbo za kreditojemalce v CHF

Ponudba je namenjena kreditojemalcem, ki so oziroma bi lahko bili upravičeni do različnih oblik socialnih pomoči, sporočajo iz Združenja bank Slovenije.