Uniorjev turizem na samostojno družbo

V začetku meseca maja je minilo letno dni od dogovora lastnikov zreškega Uniorja za začetek prodaje več kot polovičnega deleža družbe. Čeprav so bili prodajalci nedavno tik pred izbiro svetovalca za prodajo, naj bi se postopek za zdaj ustavil. Kot pojasnjujejo naši sogovorniki, so si prodajalci zaželeli več časa za preučitev različnih možnosti prodaje.
Fotografija: Brane Piano
Odpri galerijo
Brane Piano

»Za razliko od NLB se državi pri prodaji Uniorja nikamor ne mudi,« pravijo naši sogovorniki, ki so želeli ostati neimenovani. Kot pojasnjujejo, ne tečejo zgolj pogovori o oddelitvi turistične dejavnosti Uniorja, ampak tudi o možnostih razdelitve preostalega dela. »Radi bi dosegli dobro prodajo, enemu ali večim strateškim partnerjem. Ni cilj prodati skupine nekemu finančnemu skladu, ki bi jo nato verjetno sam prodal po delih in s tem dodatno zaslužil,« načrte lastnikov, ki iščejo najboljšo možnost v sodelovanju z upravo družbe, povzemajo naši sogovorniki.

Izčlenitve turističnega dela, kamor sodijo Terme Zreče ter smučišči na Rogli in Krvavcu, so se v Uniorju medtem že lotili. Turistična dejavnost bo prešla na samostojno družbo, nad izčlenitvijo pa bo, kot so na nedavni seji odločili nadzorniki, bdela družba Deloitte Revizija.

Spomnimo, da so se maja lani za skupno prodajo naložbe v Uniorju odločili Slovenski državni holding, Kapitalska družba, Zavarovalnica Triglav in Alpen Invest, ki imajo v lasti nekaj več kot 54-odstotni delež družbe. Unior je poleg Nove Ljubljanske banke (NLB) in Mariborske livarne Maribor (MLM) sicer edina naložba države, ki je na spisu privatizacij, ki so v teku.

Rezultati so spodbudni

Program turizem je v prvem letošnjem četrtletju sicer ustvaril 7,7 milijona evrov prihodkov od prodaje, ker je za 7,2 odstotka več kot v enakem obdobju lani. Tudi sicer so poslovni rezultati Uniorja v prvem letošnjem četrtletju zelo spodbudni. Čisti prihodki skupine so se po nerevidiranih podatkih v primerjavi z enakim obdobjem lani povečali za več kot 10 odstotkov na 64,6 milijona evrov, čisti dobiček pa se je poveča skoraj za petino, natančneje 19,2 odstotka, na 1,3 milijona evrov.

Dobiček iz poslovanja je v enakem obdobju znašal devet milijonov evrov, kar je šest odstotkov več kot v prvem četrtletju lani, dobiček pred obrestmi, davki, depreciacijo in amortizacijo pa 12,9 milijona evrov oziroma 1,4 odstotka več kot v prvem četrtletju lani.

Družba Unior je v prvem četrtletju dosegla 48 milijonov evrov čistih prihodkov od prodaje, kar je 9,6 odstotka več kot v enakem obdobju lani, rast prihodkov pa so poleg turizma zabeležile tudi ostale dejavnosti. Dobiček družbe iz poslovanja je ob tem upadel za 10,1 odstotka na 4,6 milijona evrov, čisti dobiček pa se je znižal za 1,6 odstotka na 3,8 milijona evrov.

S poslovanjem Uniorja se je ta teden seznanil tudi nadzorni svet, ki je hkrati za člana uprave imenoval Branka Bračka. Ta je sicer že bil v upravi družbe.

Več iz rubrike

Rimac Technology bo razvil in proizvedel baterijske sisteme za Skupino BMW

To sodelovanje predstavlja ključni trenutek v rasti podjetja Rimac Technology.

Aprilsko znižanje obresti ECB bi bilo kar presenečenje

Finančni trgi večinsko pričakujejo, da bo evrska oblast obrestno ukrepala junija, letos pa so v svoja cenovna predvidevanja že vključili tri reze.

Iz Nemčije boljši podatki o industrijski proizvodnji

Analitiki menijo, da bi se lahko industrijska stagnacija v »gospodarskem motorju« EU končala v prvem četrtletju, pričakovani ugodni učinki tudi za Slovenijo.

Milijoni evrov preplačil pri Fursu, a denarja ne vrnejo samodejno

Na Fursovih računih za 22 milijonov evrov preplačil fizičnih oseb. Če vam denarja niso vrnili sami, vložite zahtevek, da ne ostanete brez njega.