Tožilstvo v Seulu za naslednika imperija Samsung zahteva 12 let zapora

Južnokorejsko tožilstvo je danes zahtevalo 12 let zaporne kazni za naslednika imperija Samsung Lee Jae-yonga, ki je vpleten v korupcijsko afero, ki je s položaja odnesla nekdanjo južnokorejsko predsednico Park Geun-hye. Danes je sicer potekalo zadnje zaslišanje, sodbo pa je pričakovati še ta mesec.
Fotografija: Ahn Young-joon/AP
Odpri galerijo
Ahn Young-joon/AP

Sin prvega moža Samsung Electronics in tudi podpredsednik družbe je skupaj s še štirimi drugimi vodilnimi predstavniki podjetja obtožen podkupovanja predsedničine zaupnice Choi Soon-sil z več milijoni dolarjev v zameno za politične usluge. "Obtoženci so bili tesno povezani z oblastjo in so želeli pridobiti osebne koristi," je na zadnjem zaslišanju dejal tožilec.

Leeja je medtem tožilstvo označilo za "zadnjega prejemnika koristi" od kaznivih dejanj v okviru tega škandala, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Samsung naj bi med drugim v zameno za podkupnino dobil politično podporo za združitev dveh hčerinskih podjetij koncerna pred dvema letoma. Združitev družb Samsung C&T in Cheil Industries je bila sicer ključna za gladek prenos oblasti v Samsungu.

Za Leeja tožilstvo zahteva 12 let zapora, pri čemer pa je poleg podkupovanja obtožen še poneverjanja in skrivanja premoženja v tujini. Za tri soobtožence tožilstvo zahteva 10-letne zaporne kazni, za enega pa sedemletno. Sodbe je pričakovati še ta mesec.

Podpredsednik Samsunga je prejšnji teden na zaslišanju trdil, da ni imel vloge pri odločanju v skupini in da je "večinoma poslušal druge vodilne člane podjetja". Njegovi odvetniki so dejali, da so obtožbe neutemeljene, obtoženci pa po njihovih besedah niso v zameno za donacije ničesar zahtevali.

Prijateljico bivše predsednice Choijevo je sodišče junija obsodilo na triletno zaporno kazen. Sodišče je potrdilo, da je Choijeva izkoristila prijateljevanje z bivšo predsednico, da bi svoji hčerki na nezakonit način zagotovila vpis na univerzo.

Parkova je obtožena, da je skupaj s Choijevo vodilne južnokorejske družbe izsiljevala, da so neprofitnim organizacijam donirale skoraj 70 milijonov wonov. Choijeva naj bi si del teh sredstev nato prisvojila. Tožilstvo Parkovi očita tudi podkupovanje, izsiljevanje, zlorabo oblasti in izdajo državnih skrivnosti. Bivša predsednica vse obtožbe zanika.

Južnokorejski parlament je prvo žensko na čelu Južne Koreje odstavil decembra lani, ustavno sodišče pa je nato odstavitev potrdilo marca letos, s čimer je izgubila imuniteto. Njen odstop so na ulicah zahtevali milijoni Južnokorejcev. Konec marca so jo po maratonskem zaslišanju na tožilstvu aretirali in priprli. Če jo bodo spoznali za krivo, ji grozi najmanj deset let zapora.

Več iz rubrike