Slovence decembra zajame nakupovalna mrzlica, a manj kot druge v EU

Slovenci decembra v trgovinah zapravimo več kot v katerem drugem mesecu leta. Decembrska prodaja v trgovini na drobno od leta 2012 vztrajno narašča, kljub temu pa še vedno zapravimo manj, kot zapravijo v drugih evropskih državah, ugotavlja statistični urad.
Fotografija: Pexels
Odpri galerijo
Pexels

Decembra lani je bila prodaja v trgovini na drobno za 17,3 odstotka večja od povprečne mesečne prodaje v lanskem letu. V primerjavi s predlanskim decembrom je bila prodaja višja za 3,7 odstotka, v primerjavi z decembrom 2012 pa za 5,8 odstotka, je na današnji novinarski konferenci povedala generalna direktorica statističnega urada Genovefa Ružić.

Decembra se najbolj poveča prodaja elektronskih in gospodinjskih naprav, potrošniki vse bolj kupujejo kozmetiko in pohištvo, medtem ko prodaja knjig in časopisov v zadnjih letih upada. Decembra lani je bila vrednost prodaje v trgovinah z elektronskimi in gospodinjskimi napravami za 47,2 odstotka višja od povprečne mesečne prodaje v tem letu, v trgovinah s kozmetičnimi in medicinskimi izdelki je bila višja za 23 odstotkov, v trgovinah z oblačili in obutvijo za 20,3 odstotka ter v trgovinah z živili za 18 odstotkov, je nanizala.

Kljub temu v Sloveniji decembra zapravimo manj denarja kot v drugih evropskih državah. Lani decembra se je sicer prodaja neživil v primerjavi s povprečjem leta povečala za 16,6 odstotka, a smo Slovenci vseeno na lestvici rasti prodaje neživil v decembru na repu. Manj od nas so zapravili na Hrvaškem in v Luksemburgu, medtem ko na tej lestvici vodi Ciper.

Nekoliko več glede na povprečno mesečno prodajo v Sloveniji decembra zapravimo za živila. Lani smo se uvrstili na deveto mesto za vodilnimi Francozi, ki so zapravili za živila v decembru glede na povprečje leta za 25,4 odstotka več. Hkrati smo bili poleg Luksemburga in Španije edina država, v kateri se je prodaja živil v decembru glede na povprečno prodajo celotnega leta povečala bolj kot prodaja neživil, je povedala Ružićeva.

V prazničnih dnevih pred novim letom se povečajo izdatki tudi zaradi obiska gostinskih obratov. "Toliko kot v decembru ne zapravimo tam v nobenem drugem mesecu," je dejala. Decembra lani smo za hrano in pijačo v gostinskih obratih zapravili za 13,4 odstotka več kot povprečno v celotnem letu. V primerjavi s predlanskim decembrom smo zapravili za 13,9 odstotka več, v primerjavi z decembrom 2009 pa za 28,2 odstotka več.

Več iz rubrike