GreyOrange - robot Butler pobira izdelke s skladiščnih polic petkrat hitreje kot človek

Indijsko podjetje, ki proizvaja robote, s katerimi je mogoče učinkovito upravljati skladišča za izdelke, namenjene spletni prodaji, je vodilno tovrstno podjetje v Indiji, kjer se v prihodnjih letih obeta zelo hitra rast spletne prodaje.
Fotografija: Arhiv podjetja
Odpri galerijo
Arhiv podjetja

Indijsko podjetje GreyOrange sta pred nekaj leti ustanovila indijska študenta strojništva Samaj Kohli in Akaš Gupta, ki sta najprej izdelala humanoidnega robota in začela z njim tekmovati na mednarodnih tekmovanjih za robote v kungfuju in nogometu. Kohli in Gupta sta se že ob ustanovitvi podjetja zavedala, da je z njunimi roboti, ki lahko učinkovito nadomestijo človeško delovno silo, mogoče zaslužiti veliko več denarja na nekem drugem področju.

Spletno nakupovanje v Indiji se namreč v zadnjih letih zelo hitro razvija, saj splet uporablja že približno 350 milijonov Indijcev in po nekaterih napovedih analitikov se bo njihovo število do leta 2020 skoraj podvojilo. Trgovska podjetja, ki ponujajo izdelke milijonom indijskih strank, morajo svojo ponudbo hraniti v skladiščih, ki morajo biti ustrezno urejena, premikanje in dobava izdelkov pa morata biti učinkovito avtomatizirana. 

In v podjetju GreyOrange pravijo, da njihovo podjetje obvladuje 90 odstotkov trga avtomatiziranih skladišč ter sodeluje z vodilnimi spletnimi trgovci in logističnimi podjetji v državi. Pri GreyOrangeu so prepričani, da bo upravljanje skladišč z izdelki za prodajo na spletu postajalo vse bolj odvisno od pametnih naprav, ki bodo učinkovito upravljale takšna skladišča. GreyOrange ponuja dva različna modela robotskih sistemov, ki lahko pripomoreta k učinkovitejšemu in hitrejšemu upravljanju skladišč. 

Robotski sistem z umetno inteligenco Butler pomaga pobirati izdelke s polic v skladiščih, in to počne štiri- do petkrat hitreje od kateregakoli človeka. Drugi robot Sorter razvršča izdelke, ki jih pošiljajo strankam iz distribucijskega središča, in s takšnimi roboti v skladišču je vsak dan mogoče razvrstiti do tri milijone paketov.

GreyOrange ima osem predstavniških pisarn v petih državah in zaposluje več kot 650 ljudi, največji izziv, s katerim se spopada podjetje, je pomanjkanje domačih proizvajalcev sestavnih delov za robota Butler in Sorter, saj Indija ni ravno znana po uveljavljenih proizvajalcih takšne strojne opreme, kakršno potrebuje podjetje GreyOrange. Toda v podjetju so prepričani, da je v prihodnjih letih z njihovo dejavnostjo mogoče zaslužiti tako veliko denarja, da jim bo uspelo pridobiti dovolj vlagateljev in bodo lahko začeli nemoteno proizvajati velike količine svojih robotov, ki bodo olajšali delo indijskim ponudnikom izdelkov na spletu ter pomagali razvijati hitro rastoči trg spletne trgovine v Indiji.

Prebrani članek je nastal v okviru vsebin Delove priloge Posel in denar.

Več iz rubrike