Google Live Transcribe: Iz govora v tekst v realnem času

Google predstavlja brezplačno rešitev, ki bo s pomočjo tehnologije samodejnega strojnega podnaslavljanja povečala dostopnost govornega sporazumevanja v realnem času med drugim za gluhe in naglušne. Rešitev podpira tudi slovenščino.
Fotografija: REUTERS
Odpri galerijo
REUTERS

Live Transcribe bo najprej deloval na napravah z mobilnim operacijskim sistemom Android in za slovenske uporabnike so jo poimenovali Sproten prepis. Rešitev podpira več kot 70 jezikov, s čimer pokriva več kot 80 odstotkov svetovnega prebivalstva. Zagon transkripcije govora v realnem času je možen znotraj vsake aplikacije, s klikom na standardno sistemsko ikono za dostopnost, so v Googlu še zapisali na svoji spletni strani.



Rešitev so razvili v sodelovanju z ameriško univerzo Gallaudet, specializirano za izobraževanje gluhih in naglušnih. Glavni motiv za razvoj rešitve Live Transcribe je namreč omogočiti gluhim in naglušnim čim bolj učinkovito sodelovanje v pogovorih v realnem času.
Osrednja tehnologija v ozadju rešitve je samodejna prepoznava govora oziroma v angleškem jeziku automatic speech recognition (ASR), ki računalnikom omogoča zaznavo govorjene besede in pretvorbo te v tekst za branje.

Google že dlje časa uporablja tehnologijo ASR med drugim za samodejno podnaslavljanje video posnetkov na video portalu Youtube. Live Transcribe deluje s pomočjo povezave z Googlovimi strežniki za prepoznavo govora, pri čemer je ta zasnovana tako, da ne zahteva prekomernega prenosa podatkov.

Več iz rubrike