Fed spet zvišal svetovno obrestno mero

Odločitev so utemeljili z dvema ključnima argumentoma:stopnja inflacije se približuje dvema odstotkoma, podatki o novih delovnih mestih v največji svetovni ekonomiji pa so vse bolj spodbudni.
Vse manj ohlapna politika Feda bo okrepila dolar v razmerju do evra, kar je načeloma dobra novica za naše izvoznike. Kaj svetu, Evropi in Sloveniji prinašajo višje Fedove obresti in očitno vse močnejši dolar - kar zadeva delniške in obvezniške trge. Kako naj ravnajo investitorji?
Posledice za delniške naložbe
»Dvigovanje ključne obrestne mere v ZDA bo po naših pričakovanjih hitrejše od trenutnih pričakovanj trga, kar bo zaviralno vplivalo na rast ameriških delniških tečajev,« je za Delo povedal Marko Bombač, vodja analiz v NLB Skladih. »Hkrati bo hitrejše dvigovanje ključne obrestne mere vodilo tudi v nadaljnjo rast vrednosti dolarja glede na večino valut, kar bo skupaj povzročilo umik dela kapitala s trgov v razvoju nazaj v razviti svet, zato smo manj naklonjeni trgom v razvoju.
Po drugi strani smo najbolj naklonjeni evropskim delnicam. Tem je v prid - poleg globalno gledano ugodnih vrednotenj - tudi ohlapna denarna politika ECB, ki bo po našem mnenju ostala takšna vsaj do druge polovice leta 2018.«
Več iz rubrike
Tožba za 86 milijonov evrov proti Telekomu Slovenije
Tožba zaradi zatrjevane zlorabe prevladujočega položaja na veleprodajnem trgu širokopasovnega dostopa.
Ključna prednost INR bodo neobdavčene dividende
Pogledali smo, kdo bo imel največ koristi z novim načinom varčevanja, ki bo na razpolago prihodnje leto.