Februarja na letni ravni 2,2-odstotna inflacija

V Sloveniji so se cene življenjskih potrebščin februarja na letni ravni zvišale za 2,2 odstotka, na mesečni ravni je bila rast cen enoodstotna. K dvigu cen so v največji meri prispevali dražji naftni derivati in hrana, kažejo danes objavljeni podatki statističnega urada.
Fotografija: Pexels
Odpri galerijo
Pexels

Cene življenjskih potrebščin so februarja letos narasle, potem ko so se februarja lani na letni ravni znižale za 0,7 odstotka. Povprečna 12-mesečna rast cen je bila tokrat 0,3-odstotna, medtem ko so v enakem mesecu prejšnjega leta cene v 12-mesečnem povprečju upadle za 0,6 odstotka.

Cene blaga so bile februarja letos v primerjavi z drugim mesecem lanskega leta v povprečju višje za 2,2 odstotka, cene storitev pa za 2,4 odstotka. Cene blaga dnevne porabe so se zvišale za 3,7 odstotka, cene trajnega blaga in poltrajnega blaga pa so se znižale, in sicer za 1,7 oz. 0,1 odstotka.

Februarja so k letni inflaciji največ, 0,9 odstotne točke, prispevali dražji naftni derivati. Cene tekočih goriv so bile višje za 29,3 odstotka, dizelskega goriva za 20,2 odstotka in bencina za 14 odstotkov.

Še 0,6 odstotne točke so k inflaciji prispevali za 24,7 odstotka dražja zelenjava, za 5,2 odstotka dražje sadje in za 1,4 odstotka dražje meso. Dodatnih 0,2 odstotne točke so prispevale za 3,5 odstotka dražje telefonske storitve.

Na drugi strani so letno inflacijo za 0,2 odstotne točke blažile nižje cene rabljenih osebnih avtomobilov, ki so upadle za 10,4 odstotka, za 0,1 odstotne točke pa nižje cene oblačil in obutve, ki so bile nižje za pol odstotka.

K mesečni inflaciji pa so 0,2 odstotne točke prispevale višje cene hrane, predvsem zelenjave, ki je bila v povprečju dražja za 9,2 odstotka. Po 0,2 odstotne točke so prispevala še za 3,8 odstotka dražja oblačila in za 7,4 odstotka dražji počitniški paketi.

Po 0,1 odstotne točke so prispevali dražji tobak (podražil se je za 2,9 odstotka), zbiranje odpadkov (dražje za 10,4 odstotka), mobilna telefonija (za dva odstotka) in druge posamezne podražitve. Bistvenih pocenitev, ki bi blažile mesečno inflacijo, pa v februarju ni bilo, so pojasnili na statističnem uradu.

Več iz rubrike