Afriška nahajališča kovin so vedno bolj privlačna, kljub tveganjem

Globalna potreba po dragocenih 'baterijskih' kovinah se hitro veča, in ob sankcioniranju ene večjih proizvajalk teh kovin – Rusije, so vse oči uprte v Afriko.
Fotografija: Rudarji v rudniku Karee, 100 kilometrov severozahodno od Johannesburga, Južna Afrika, 5. marec 2013. Foto: Siphiwe Sibeko / Reuters
Odpri galerijo
Rudarji v rudniku Karee, 100 kilometrov severozahodno od Johannesburga, Južna Afrika, 5. marec 2013. Foto: Siphiwe Sibeko / Reuters

Potreba po zagotovitvi novih virov kovin za energetski prehod je ob sankcijah proti Rusiji povečala apetit velikih rudarjev po tveganju v Afriki, saj imajo le malo ostalih alternativ. Podjetja in vlagatelji tako razmišljajo o projektih, ki so jih prej morda spregledali, v Afriko pa se ozirajo tudi vlade, ki si želijo zagotoviti, da bodo njihove države lahko pridobile dovolj kovin za vse hitrejše prizadevanje za ničelne izpuste emisij ogljikovega dioksida in drugih škodljivih plinov.

Zakaj je rudarjenje v Afriki tvegano za podjetja?

V poročilu z naslovom 'Trajnost rudarstva v Južni Afriki', ki ga je družba FTI Consulting objavila na konferenci 'Investing in Africa Mining Indaba' leta 2020, so navedeni trije glavni dejavniki tveganja za rudarsko industrijo v Južni Afriki, ki pa jih lahko zaznamo širom celine: elektrika, korupcija in voda. Omenjena konferenca je sicer največja svetovna konferenca o rudarskih naložbah, posvečena kapitalizaciji in razvoju rudarstva v Afriki.

image_alt
Mega projekti, ki bodo preoblikovali Afriko

»V Južni Afriki je zanesljivost oskrbe z električno energijo nezanesljiva, stroški električne energije pa se še naprej povečujejo,« je pojasnjeno v poročilu. Kar zadeva korupcijo, se tveganje dejanske ali zaznane korupcije za lokalno rudarsko industrijo še vedno nadaljuje. V poročilu je predlagano, da se je treba na korupcijsko tveganje odzvati celovito, saj se lahko pojavi na kateri koli točki rudarske vrednostne verige.

Poleg tega bosta po navedbah poročila varnost in kakovost vode verjetno postali vse večje tveganje za rudarstvo v Južnoafriški republiki. »Zato bo iskanje načinov za zmanjšanje porabe vode in izboljšanje produktivnosti ter preprečevanje onesnaževanja kakovosti vode pomembna trajnostna pobuda. Učinkovitejše upravljanje z vodo bi lahko zmanjšalo tudi visoke stroške zaradi izgub,« je zapisano v poročilu.

Jama Tenke Fungurume, rudnik bakra in kobalta, 110 kilometrov severozahodno od Lubumbashija, Kongo, 29. januar 2013. Foto: Jonny Hogg / Reuters
Jama Tenke Fungurume, rudnik bakra in kobalta, 110 kilometrov severozahodno od Lubumbashija, Kongo, 29. januar 2013. Foto: Jonny Hogg / Reuters

Poročilo družbe FTI Consulting še navaja, da ima Južna Afrika ključno vlogo v svetovnem rudarstvu, vendar se sooča z določeno negotovostjo. »To je posledica upadanja proizvodnje, zaostajanja stroškovne konkurenčnosti, nizke ravni izdatkov za raziskovanje, delovnih nemirov, negotovosti politike in skepse glede ugleda industrije v zvezi z njeno pripravljenostjo na bolj zeleni svet.«

Velika pričakovanja za letošnjo konferenco

Letošnje konference 'Investing in African Mining Indaba', ki bo potekala od 9. do 12. maja v Cape Townu, se bo po besedah organizatorjev udeležil najvišji ameriški vladni uradnik v zadnjih letih, poleg njega pa tudi predstavniki Japonske korporacije za nafto, plin in kovine (JOGMEC), kar kaže na vse večjo skrb bogatih držav za zagotavljanje oskrbe.

image_alt
ZDA: Brez novih rudnikov ne bo električnih vozil

»Dejstvo je, da se viri, ki jih svet želi, običajno nahajajo na težkih krajih,« je dejal Steven Fox, izvršni predsednik newyorške svetovalne družbe Veracity Worldwide, ki se ukvarja s političnim tveganjem. »Ameriška administracija se želi predstaviti kot močna podpornica projektov na področju 'baterijskih' kovin v podsaharski Afriki,« je po navedbi Reutersa dejal Fox in dodal: »Čeprav Afrika predstavlja izziv, pa ti izzivi niso nič težji od podobnih izzivov v Kanadi. V Afriki je morda lažje uresničiti projekt kot v Kanadi ali ZDA.«

ZDA so sicer izrazile podporo novim domačim rudnikom, vendar so projekti zastali. Na primer, projekt Resolution Copper za pridobivanje bakra podjetja Rio Tinto je bil ustavljen zaradi zahtevkov ameriških domorodcev na zemljišču in vprašanj ohranjanja narave.

image_alt
Naključno, toda revolucionarno odkritje, ki lahko spremeni naš svet

In čeprav so tveganja za rudarsko industrijo velika, so bogata nahajališča kovin v Afriki, po katerih svet hrepeni zaradi energetskega prehoda, videti vedno bolj privlačna. Pripravljenost na večje tveganje je predvsem posledica sankcionirane Rusije, ki sicer k svetovni ponudbi teh kovin prispeva približno sedem odstotkov niklja, 10 odstotkov platine in od 25 do 30 odstotkov paladija.

Več iz rubrike