152 milijard evrov izgub iz naslova DDV za države EU

Države EU so leta 2015 zaradi vrzeli pri pobiranju davka na dodano vrednost (DDV) izgubile skupno 152 milijard evrov prihodkov iz tega naslova, kažejo rezultati študije Evropske komisije. Kot so sporočili iz Bruslja, to kliče po konkretni reformi, ki bi članicam omogočila, da v svojih proračunih v celoti izkoristijo prihodke iz DDV.
Fotografija: AFP
Odpri galerijo
AFP

Z vrzeljo pri pobiranju DDV, ki predstavlja skupno razliko med pričakovanimi prihodki iz DDV in dejansko pobranim zneskom, se spet kaže potreba po konkretni reformi, ugotavljajo v Bruslju. Kot piše na spletnih straneh Evropske komisije, je pri pobiranju prihodkov iz DDV sicer mogoče opaziti določeno izboljšanje, vendar so manjkajoči zneski nesprejemljivo visoki.

Evropski komisar za finančne in gospodarske zadeve Pierre Moscovici je ob objavi izsledkov študije poudaril, da se države članice ne smejo sprijazniti "s takimi nezaslišanimi izgubami prihodkov iz DDV". Komisija podpira prizadevanja za izboljšanje pobiranja DDV po vsej EU, vendar pravila na tem področju po njihovih navedbah izvirajo iz leta 1993 in so zastarela.

"Kmalu bomo predlagali prenovitev pravil o DDV pri čezmejni prodaji. S pomočjo naše reforme naj bi se obseg čezmejnih goljufij na področju DDV zmanjšal za 80 odstotkov, s čimer bo tako potreben denar pritekel nazaj v blagajne držav članic," je po navedbah komisije dejal Moscovici.

Medtem ko podatki o povprečju za EU kažejo izboljšanje, pa so posamezne države članice pri pobiranju DDV precej različno uspešne. Države z največjo zabeleženo vrzeljo pri pobiranju DDV so Romunija (37,2 odstotka), Slovaška (29,4 odstotka) in Grčija (28,3 odstotka). Najmanjšo vrzel sta zabeležili Španija (3,5 odstotka) in Hrvaška (3,9 odstotka). V absolutnem smislu je bila največja vrzel pri pobiranju DDV v Italiji, in sicer v višini 35 milijard evrov.

Več iz rubrike

Aprilsko znižanje obresti ECB bi bilo kar presenečenje

Finančni trgi večinsko pričakujejo, da bo evrska oblast obrestno ukrepala junija, letos pa so v svoja cenovna predvidevanja že vključili tri reze.

Iz Nemčije boljši podatki o industrijski proizvodnji

Analitiki menijo, da bi se lahko industrijska stagnacija v »gospodarskem motorju« EU končala v prvem četrtletju, pričakovani ugodni učinki tudi za Slovenijo.

Milijoni evrov preplačil pri Fursu, a denarja ne vrnejo samodejno

Na Fursovih računih za 22 milijonov evrov preplačil fizičnih oseb. Če vam denarja niso vrnili sami, vložite zahtevek, da ne ostanete brez njega.

NLB in Addiko banka s ponudbo za kreditojemalce v CHF

Ponudba je namenjena kreditojemalcem, ki so oziroma bi lahko bili upravičeni do različnih oblik socialnih pomoči, sporočajo iz Združenja bank Slovenije.