»We're all in the same boat« – Barcolana 2018

Petdeseta izdaja Barcolane je v svet prinesla pomembno družbeno odgovorno sporočilo – da ni več prostora niti tolerance za individualizem, sebičnost in mačehovsko ravnanje s planetom.
Fotografija: Studio Borlenghi
Odpri galerijo
Studio Borlenghi

Zgodba Barcolane je predvsem zelo čustvena. Barcolana je največja regata na svetu s skupinskim startom. Združuje tako velike jadrnice in profesionalne ekipe kot male družinske posadke, ki pridejo le uživat, ter velikane in običajne nedeljske amaterje. Je pravi jadralni praznik.

Prva Barcolana je bila organizirana leta 1969, torej pred skoraj 50 leti. Tako kot mnoge regate z dolgo tradicijo v Sredozemlju nosijo pomembnega duha časa in v povojnem obdobju združujejo narode prek morja, tudi Barcolana poskuša vedno znova sporočati, da meje niso pomembne in da moramo iskati svet onkraj njih. Da moramo biti odprti, kot je odprto morje …

V istem čolnu smo

Petdeseta izdaja Barcolane je v svet prinesla pomembno družbeno odgovorno sporočilo – da ni več prostora niti tolerance za individualizem, sebičnost in mačehovsko ravnanje s planetom.

To je dogodek svetovnih razsežnosti, ki poveže srenjo s športnega, političnega, gospodarskega in tudi kulturnega področja.

Stanje v okolju in družbi nas obvezuje, da moramo skrbeti za lasten planet in vsesplošno blaginjo vseh. Vsi smo v istem čolnu. Takšno je bilo sporočilo letošnje jubilejne Barcolane, ene največjih regat na svetu. Letošnji motiv svetovno znane umetnice Marine Abramovič, ki je javnost nagovarjal s plakatov, je bil udaren. Sprožil je val čustvenih odzivov. Zakaj? Na poseben način se je dotaknil enega največjih vprašanj Evrope zadnjih let, na katero politika še nima pravih odgovorov, to je migrantskega vprašanja.

A vseeno, ne toliko zaradi moči vizualne komunikacije kot zaradi dejstva, da se je Barcolana zgodila petdesetič, in to v za jadranje ugodnem vremenu, se je na morju pomerilo več kot 20.000 jadralcev na 2689 jadrnicah na startni liniji. Z morja si je nedeljsko tekmo ogledalo več kot tisoč čolnov in bark, s kopnega pa po ocenah še približno 250.000 radovednežev. V Trstu je bilo slavnostno kot že dolgo ne, na ulicah ob morju je uživalo več kot četrt milijona obiskovalcev.

Studio Borlenghi
Studio Borlenghi

Slovenske legende na rekordni Barcolani

Letos je bilo na Barcolani 182 slovenskih jadrnic, kar je ravno tako največ doslej. Na zmagovalni jadrnici letošnje Barcolane Spirit of Portopiccolo in na najbolje uvrščeni slovenski jadrnici Way of Life, ki je bila skupno tretja, sta jadrala slovenska jadralca, ki že tretje leto zapored kraljujeta na prestolu najprestižnejšega jadralnega razreda RC44 z ekipo Team Nika kot svetovna prvaka, Iztok Knafelc na tržaški in Tomaž Čopi na slovenski jadrnici. Njune izkušnje iz tega monotipskega jadralnega razreda, kjer ravno posadka prinaša zmagovalno razliko, so bile očitno prenesene v nove zmage.

Na drugouvrščeni avstralski 100-čeveljski jadrnici Tempus Fugit je v mednarodni posadki jadral Mitja Kosmina in z njim še nekaj slovenskih jadralcev. Še en legendarni jadralec Dušan Puh je poskrbel za odlično uvrstitev z jadrnico Adriatic Europa na deseto mesto. Sledila je najboljša slovenska celinska posadka na odličnem 19. mestu s svojo novo letošnjo pridobitvijo TP52, jadrnico Generali, ki jo je krmaril Samo Žvan. Tomaž Čopi, ki je letos jadral na najviše uvrščeni slovenski jadrnici Way Of Life, je v preteklosti s Kosmino tudi zmagal in bil večkrat drugi: »Barcolana je neverjetna, klubu SVBG je z mestom Trst, okolico in zaledjem uspelo v 50 letih narediti nekaj neverjetnega. Investicije, turistični uspeh, polne restavracije in trgovine, glasba … To je največja zmaga Barcolane. Mesto Trst je postalo največje jadralsko mesto v Italiji. Seveda želja zmagati na Barcolani vedno ostaja, načrti s trenutno najboljšo slovensko jadrnico Way of Life so podati se tudi v Sredozemlje. Kolikor bom lahko, ostajam v ekipi, a moja prva prioriteta je trenersko delo olimpijske posadke s Tino Mrak in Veroniko Macarol, ki imata tudi medalje z evropskih in svetovnih prvenstev, ter seveda RC44. Slovenci smo na Niki potrebovali od pet do šest let, da nas jadralci, ki jadrajo na Volvo Ocean Race in Rolex regatah danes cenijo.« 


A tudi letošnjim zmagovalcem Barcolane rekorda s časom 56 minut in 13 sekund iz leta 2010 ni uspelo preseči.
Ta izjemni rezultat še vedno pripada jadrnici Slovenca Igorja Simčiča, Esimit Europa 2, to je edini jadrnici v zgodovini, ki je med letoma 2010 in 2014 dosegla pet zaporednih zmag. Njenega prvega moža je Barcolana zaznamovala za vse življenje: »Multikulturalnost je fascinantna. Mi smo regato izkoristili za povezovanje dveh narodov, ki sobivata, a s seboj nosita kovček neprijetne preteklosti. Leta 1999 nam je z jadrnico, ki se je imenovala Slovenija Furlanija - Julijska krajina Esimit, uspelo povezati slovenski in italijanski narod. Na predvečer Barcolane sta namreč v Trst prišla takratni zunanji minister Slovenije, Boris Frlec, in predsednik Furlanije - Julijske krajine Roberto Antonione. Časnik Il Piccolo je o srečanju poročal z velikim naslovom Esimit zmagal pred startom«.

Studio Borlenghi
Studio Borlenghi

Go to Barcolana

Na neki način je bilo tudi letos tako, saj so se jadralci že dan pred znamenito Barcolano pomerili v reli regati Go to Barcolana from Slovenia by Kempinski in si s tem podaljšali jadralski praznik. Ta je bila namenjena slovenskim in drugim tujim jadrnicam, ki so želele tekmovalno prijadrati iz Slovenije v Trst dan prej. Organiziral jo je Tržaški pomorski klub Sirena z veliko podporo organizatorjev Barcolane SVBG (Società Velica Barcola Grignano). Glavni pokrovitelj regate je postal prestižni portoroški hotel Kempinski, ambasador pa Vasilij Žbogar.


PREBERITE ŠE:

Vsakdanje navade uspešnih ljudi: Vasilij Žbogar, jadralski šampion

Ne ustrašimo se dežja ...


Barcolana kot poslovna priložnost

Studio Borlenghi
Studio Borlenghi

Barcolana je veliko več kot le jadranje. Nima zgolj tekmovalnega pomena, temveč je dogodek svetovnih razsežnosti. Pritegne in v enovito celoto poveže srenjo s športnega, političnega, gospodarskega in tudi kulturnega področja. Je izvrstna priložnost za sklepanje poslov na okrog 50.000 kvadratnih metrih razstavnih površin, ko se v Trstu in okolici predstavi več kot 1500 razstavljavcev, za obiskovalce pa vsako leto pripravijo tudi veliko spremljevalnih dogodkov in stojnice.


* Vsi smo v istem čolnu.

Več iz rubrike