Bevog: "Vse o našem pivu. Skoraj vse."

Ker je v domači državi naletel na birokratske zidove pri ustanavljanju podjetja, je Vasja Golar postavil svojo pivovarno pri naših severnih sosedih, v avstrijskem Potrnem ob Bad Radkesburgu. Od tam prihajajo najrazličnješi okusi piva Bevog. Lani so za festival Punkrock pripravili ležak v slogu mexican lager, za MetalDays pa so ob lanski peti oblet­nici bolj metalsko pivo Black Blood.
Fotografija: Bevog
Odpri galerijo
Bevog

Bevog
Bevog

Golar se namreč rad poigrava z okusi piva. Rad tudi govori o pivu, ampak trženje, prodaja in ukvarjanje z najrazličnejšo dokumentacijo mu ne dišijo, čeprav bi lahko rekli, da se danes Bevog že sam prodaja.

Prejšnji konec tedna se je končalo svetovno prvenstvo v nogometu, med katerim se običajno krepko poveča prodaja piva. Posegajo pivci vse več tudi po zvarkih craft pivovarjev?

Ja. Je že kar nekaj ljudi, ki navija s craftom v roki. Hvala vsem, ki to že počnejo.

Craft pivovarne igrajo pomembno vlogo na trgu v ZDA, v Veliki Britaniji, zagon pa dobivajo tudi v Sloveniji. Kako ostati v vrhu tega izjemno konkurenčnega trga?

Že od vsega začetka je naše glavno vodilo kakovost. V to vlagamo res veliko dela, denarja in energije. Lani smo tako začeli počasi graditi lasten laboratorij. Letos se lahko pohvalimo s precej dovršenim laboratorijem, v katerem sproti preverjamo celo vrsto parametrov. To nam omogoča lažje in bolj natančno delo in je tudi zagotovilo, da sta proces in tehnologija vse od surovine do napolnjene seklenice piva optimalna, kar na koncu zadovolji pivce, saj vedno dobijo to, kar so naročili. Tudi komunikacija s pivci piva in vsemi vmes je zelo pomembna. Nasploh ogromno delamo.

Kaj odlikuje dobro craft pivo?

Oh, to je pa široko vprašanje. Zame je predvsem pomembno, da pivo nima napak, da je tehnološko lepo speljano, ima neki svoj karakter in formo. Pomembni sta struktura in definicija arom in okusov. Osebno imam rad zelo pitna piva, za kar si zelo prizadevam tudi sam. Ni nujno, da je temno pivo težko pitno in da po nekaj požirkih čutiš polnost, kot bi pojedel pet kosov čokoladne torte z orehi in marcipanom. Zelo pomembno je ravnotežje vseh surovin in estrov, fenolov in drugih komponent, ki tvorijo pivo. Seveda je pri tem veliko stvari relativnih. Vsak stil piva ima zakonitosti oziroma značilnosti, ki so referenčna točka in smernice, kako sploh gledati na določeno pivo. Ni nujno, celo relativno redko je, da so vsi stili piva všeč vsem. Včasih so ljudje kar krivični do nekaterih stilov piva, ker pač ne razumejo, da ne gre vseh piv primerjati z njihovim najljubšim, ki je čisto drugega stila. Nič ni narobe, recimo, z lagerji, če so ti narejeni tako, kot je treba. Celo nasprotno, lagerji so lahko fenomenalni, a jih je treba narediti z resnično veliko prefinjenosti. V procesu ni bližnjic. Podobno kot pri umešanem jajcu. Lahko je ena najboljših in kremastih stvari, ki jih boste sploh kdaj poskusili, lahko pa je navaden, suh, prazen, žalosten in pogret bledo rumen kup hrane iz kakšnega zajtrkovalnega bifeja. No, seveda nima vsak rad umešanih jajc, nekdo ima raje kruh z marmelado, pri čemer ni vsak kruh enak, pa tudi marmelada ne.

Bevog
Bevog
Katero pivo vam najbolj tekne?

Od naših zdaj poleti spijem največ zoja. No, nasploh ga spijem največ (smeh). Imam pa obdobja in piva malce rotirajo. Preveč je dobrega piva, da ga ne bi menjaval. Ne vem, v tej vročini mi zelo prija ond, naš dimljeni porter ali njegov mrzli blond bratranec soked pils, ki ga zvarimo le občasno. Pijem pa seveda tudi druga piva, ne le naša.

Kako se je pravzaprav rodil Bevog?

Z veliko zapleti.

Skrivnost za imenom?

Potem ne bo več skrivnost. Imena so izmišljena in neobremenjena z izbiro jezika.

Kako dolgo je trajalo od ideje do prvega zvarjenega piva?

Junija sem ugotovil, da se pivo lahko naredi doma, in potem novembra zvaril prvo pivo. Ja, garaže so res sveti kraj. Vsakdo potrebuje garažo. Samo pomislite, koliko dobre muzike, piva in tehnologije se je rodilo v garažah (smeh).

Kako težavna je bila pot odpreti pivovarno?

No, saj zgodbo z birokracijo in našo migracijo čez mejo zdaj že skoraj vsak pozna.

Kaj je treba imeti za uspešen posel v pivovarskih vodah? Je treba veliko vedeti o pivu in varjenju?

Znanje je zelo pomembno. Več znaš, lažje delaš in razumeš, kaj se v posameznem procesu dogaja, in lažje je kreirati nova piva in piliti obstoječa. Mislim, da je za vrhunske stvaritve, pa naj bo to umetnost, kuharija, šport … ali pivovarstvo, treba imeti nekaj talenta. Seveda je tu še vsa papirologija, marketing in trženje, kar je (lahko) zelo zapleteno in tudi s tem se je treba spoprijeti. Pivovarstvo je investicijsko zelo zahteven posel, in kdor misli, da se pri nas na veliko služi, se moti. Je pa craft pivovarstvo lahko fin življenjski slog in posel, pri katerem ni nujno nositi obleke s kravato in usnjenih čevljev – gumijasti škornji ali superge so boljša izbira. Ta sproščeni »craft pivovarski« slog, ki je zelo razširjen med craft pivovarsko sceno, je zagotovo stvar, ki mi je bila in mi je še vedno zelo všeč.

 

Več iz rubrike