Ni pomembno, kakšen je izid, da je le za nami
Po agresivnih monetarnih ukrepih kitajske vlade, ki jim je na koncu le uspelo ustaviti krepitev domače kitajske valute in vrniti inflacijska pričakovanja na ciljne vrednosti, se je rast vrnila tudi na evropske in ameriške delniške trge. Nekajmesečna stabilizacija je tečaj nemškega DAX-a aprila vrnila na letno izhodišče.
Sledilo je zelo izpostavljeno vprašanje o možnostih izstopa Velike Britanije iz EU. Nihče ni pričakoval, da se bo izstop dejansko zgodil, zato je bil 24. junij pravi šok za finančne trge. DAX je tako po objavi referendumskega rezultata doživel več kot desetodstotni dnevni padec, nič bolje pa se ni godilo britanskemu funtu. Po kratkoročni nestabilnosti so se politične razmere stabilizirale, saj se je pokazalo, da izstop Velike Britanije iz EU ne bo tako bliskovit, če se bo sploh zgodil. Politična stabilnost se je nato poznala tudi na finančnih trgih in nemški delniški indeks je avgusta, prvič v letu 2016, prešel v zeleno območje.
Trgi imajo na koncu edini prav.
Toda finančni trgi so imeli pred seboj že novo negotovost. Kdo bo zmagovalec predsedniških volitev v ZDA in kaj to pomeni za prihodnje gibanje delniških trgov, obveznic in ameriškega dolarja? Vse do novembrskega izida volitev smo zato beležili večmesečno zelo omejeno gibanje evropskih in ameriških delniških trgov. V zgodnjih urah 9. novembra pa je sledil nov šok. Donald Trump je zmagovalec ameriških predsedniških volitev! DAX je dan začel več kot štiri odstotke v negativnem območju, ameriški S&P500 je izgubil več kot pet odstotkov. A sledila je zmagovalna novinarska konferenca Donalda Trumpa in po njej smo na finančnih trgih kar naenkrat začeli opažati agresivne nakupe delniških naložb namesto napovedanih nadaljnjih prodaj. Do konca dneva sta se DAX in S&P500 znašla celo v zelenem območju. Kaj se je zgodilo? Ali je bil Donald Trump dejansko dober za delniške trge? Niso mediji pisali o kolapsu finančnih trgov v primeru njegove zmage?
Trgi imajo na koncu edini prav. In v tednih po zmagi Donalda Trumpa tako opažamo močno rast delniških trgov. Ameriški delniški trgi so dosegli nove zgodovinske vrhove in DAX se je povzpel na najvišjo vrednost po avgustu 2015.
Če potegnemo črto pod letom 2016, je najbolj zanimivo opažanje, da smo bili priča povečani negotovosti predvsem pred dogodki, kot so bili brexit in predsedniške volitve v ZDA. Toda sledili so le kratkoročni šoki po presenetljivih rezultatih teh dogodkov. Nato sta med vlagatelji hitro prevladala miselnost, da »ni pomembno, kakšen je izid, da je le za nami«, in takojšnja vrnitev kupcev na delniške trge.
Miha Dvoržak, Alta Invest
Več iz rubrike
Javnofinančna gibanja ugodna, a z negativnimi tveganji
Novi podatki Fiskalnega sveta na voljo. In kakšna je projekcija prihodnosti?
Kateri so 4 razlogi zakaj imajo samski višje denarne stroške?
Samski stan ima svoje prednosti, toda med njimi v večini ni tistih, ki so denarne narave.