Bo Generali novi lastnik Adriatic Slovenice?

Trije tuji kupci se zanimajo za tretjo največjo zavarovalnico pri nas. Favorit naj bi bil italijanski interesent.
Fotografija: Tomi Lombar
Odpri galerijo
Tomi Lombar

Italijanski Generali, avstrijski Vienna Insurance Group in Grawe so zainteresirani za nakup zavarovalnice Adriatic Slovenica, postopek zbiranja zavezujočih ponudb pa po naših informacijah še ni končan. Odločitev o prodaji na bi bila znana do poletja.
Pričakovana cena znaša okoli 150 milijonov evrov.

Vpliv na ceno: usoda dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja

Ni jasno, kakšno bo stališče nove vlade do tega vprašanja. Adriatic Slovenici pa prav to zavarovanje predstavlja pomemben, okoli tretjinski, delež prihodkov. Zaradi tega tveganja bi se lahko kupnina spremenila za okoli 30 milijonov evrov. Odločitev bo znana do poletja.

Kaj bo prinesel nov lastnik?

Slovenski zavarovalniški trg obvladujejo sicer štiri zavarovalnice, ob Zavarovalnici Triglav in Zavarovalnici Sava ter Adriatic Slovenici, imajo skupaj z Vzajemno v rokah 78,2 odstotka zavarovalniškega trga.

»Na kratek rok je mogoče agresivno povečanje tržnega deleža doseči le z dampinškimi cenami, ki si ga družbe z močnimi  (tujnimi) lastniki iz panoge lahko privoščijo. Drugih večjih sprememb, ki bi jih lahko novi lastnik Adriatic Slovenice prinesel slovenskemu zavarovalniškemu trgu, pa ni pričakovati,« ocenjuje Drago Cotar, starosta slovenskega zavarovalništva.

Poslovanje AS

Skupne kosmate premije Adriatic Slovenica (AS) so se lani povzpele za 1,7 odstotka in dosegle 304 milijone evrov. Največ je pobrala premoženjskih zavarovanj, in sicer 140 milijonov evrov, kar je 1,4 odstotka več kot predlani. Najbolj so se povečale premije življenjskih in pokojninskih zavarovanj, ki jih je lani pobrala 61 milijonov evrov, kar je 2,8 odstotka več kot predlani. AS ima na področju dopolnilnih zdravstvenih zavarovanj okoli 15 odstotni tržni delež. Lani je zavarovalnica pobrala 99 milijonov evrov kosmatih zavarovalnih premij dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Število zavarovancev je nekoliko upadlo, kot razlog pa zavarovalnica navaja odpovedi zavarovanj zaradi podražitve premij. Pobrane premije zdravstvenih zavarovanj so se sicer povečale za 1,3 odstotka (med temi premijami je okoli 97 odstotkov zavarovanj v okviru dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja). Iz pojasnil AS izhaja, da je lani ustvarila dobiček na vseh zavarovalnih področjih.

Več iz rubrike