Elon Musk: Sedem nasvetov, ki jih podjetniki morate upoštevati

En najpomembnejših ljudi, ki s tehnološkimi inovacijami gradi prihodnost človeštva, ima za mlade podjetnike nekaj nasvetov, ki jim bodo olajšale pot do večje produktivnosti.
Fotografija: Reuters
Odpri galerijo
Reuters

Šestinštiridesetletnik je v svoji relativno kratki karieri dosegel ogromno. Je lastnik in direktor treh izjemno pomembnih podjetij SpaceX, Tesla in Neurolink. Tako veliko je dosegel prav na račun produktivnosti in dobre organizacije časa.

Spodaj preberite sedem dejstev, ki jih mora upoštevati vsak racionalen podjetnik:

  • Na sestanku naj prisostvuje čim manj ljudi.

V večini podjetij sestanek pomeni zapravljanje časa. Polovica prisotnih je odveč, čeprav je prisotnost za njih obvezna. Sestanki naj bodo kratki, na njih se prej pripravite.

Redni sestanki so nepotrebni. Lahko jih odložite na termin, ko boste morali doreči nujne zadeve. Sproti si zapisujte, kaj bi se poleg nujnosti radi pogovorili s sodelavci.

  • Če sodelovanje pri sestanku ni nujno, odidite.

Ni nespoštljivo zapustiti sestanek, temveč, če ste tam po nepotrebnem. Ljudje vas bodo bolj cenili, če boste začeli ceniti sebi in svoj čas.

Reuters
Reuters

  • Izogibajte se žargonu ali metaforam, ki zmedejo.

Nejasne fraze in dejstva, zavita v meglo, nimajo pozitivnega učinka. Nesmisle zadržite zase, prav tako vse besedne zveze, ki zahtevajo dodatno razlago. Na naših sestankih ne potrebujemo ljudi, katerih fraze kasneje pregledujemo v leksikonu.

  • Ne dovolite, da hierarhija vpliva na učinkovitost.

Komunikacija naj poteka po čim krajši poti. Vsak direktor, ki zahteva »verigo v komunikaciji«, izgublja čas in potencialno dobre ideje.

  • Če morate komu kaj povedati, naredite to.

V podjetju spodbujajte prost pretok informacij (in ljudi). Naj bo komunikacija med ljudmi, tudi zaposlenimi in upravo, hitra in učinkovita.

  • Ne zapravljajte časa za neumna pravila.

Ukinite vsa pravila, ki so sama sebi namen. Premislite, zakaj je potrebno upoštevati splošne konsenze in določbe; morda vam ne koristijo pri splošni produktivnost v podjetju.

Več iz rubrike

Kako pravočasno poskrbeti za kibernetsko varnost v podjetju

Zakaj je pomembna varnostna zaščita pred kibernetskimi napadi in kakšno škodo lahko takšni varnostni incidenti povzročijo podjetju?

VIDEO: Če se oziraš za konkurenco, te hitro prehiti

»Če opazuješ konkurenco, načeloma zapravljaš čas. Če atlet pri teku na sto metrov samo obrne glavo, ga bodo drugi prehiteli. Torej, ne gledamo konkurence, ampak imamo vizijo in pogum, da jo ure…

Izgorelost – vse prepogosta bolezen moderne dobe

Kaj se lahko zgodi, če se prepustimo prehitremu življenjskemu tempu in dinamiki, ki nas potegneta v vrtinec čustvenih in telesnih naporov, v katerem se nimamo časa ustaviti?

Zaostrujemo kreditiranje, namesto da bi zahtevali odgovornost

Izvršna direktorica in odgovorna partnerica pri Deloitte Slovenija Barbara Žib­ret Kralj  meni, da sta trajnost in odgovornost ne poslovna priložnost, ampak nuja.