Povračilni ukrepi: Rusija za dobavo plina zahteva plačilo v rubljih

Vladimir Putin: »Odločil sem se, da bom izvedel vrsto ukrepov za prenos plačila za dobavo plina neprijaznim državam v ruske rublje.«
Fotografija: Predsednik Rusije Vladimir Putin, Moskva, Rusija, 7. februar 2022. Foto: Thibault Camus / Reuters
Odpri galerijo
Predsednik Rusije Vladimir Putin, Moskva, Rusija, 7. februar 2022. Foto: Thibault Camus / Reuters

Predsednik Rusije Vladimir Putin je v sredo, 23. marca, dejal, da bo Rusija zahtevala plačilo v rubljih za plin, prodan »neprijaznim« državam. Cene plina v Evropi pa so tako še narasle zaradi zaskrbljenosti, da bo ta poteza še povečala energetski krč v regiji. Nemški minister za gospodarstvo je Putinovo zahtevo označil za kršitev pogodbe, temu pa so se pridružili tudi drugi kupci ruskega plina.

Ruski odgovor na stroge sankcije

Evropske države in ZDA so uvedle stroge sankcije proti Rusiji, odkar je Moskva 24. februarja poslala vojake v Ukrajino, zaradi česar je ruski rubelj doživel hud udarec. Vendar pa je EU razdeljena glede tega, ali naj sankcionira ruski energetski sektor, saj je močno odvisna od ruskega plina za ogrevanje in proizvodnjo električne energije.

Gazprom, največji proizvajalec zemeljskega plina na svetu in ena izmed največjih družb na svetu. Foto: Dado Ruvic / Reuters
Gazprom, največji proizvajalec zemeljskega plina na svetu in ena izmed največjih družb na svetu. Foto: Dado Ruvic / Reuters

Putinovo sporočilo je bilo jasno: Če želite naš plin, kupite našo valuto, navaja Reuters. Še vedno pa ni povsem jasno, ali ima Rusija moč enostransko spremeniti obstoječe pogodbe, sklenjene v evrih. Rubelj je po šokantni napovedi za kratek čas poskočil na tritedensko najvišjo vrednost. Nekatere evropske veleprodajne cene plina so se v sredo, 23. marca, zvišale za 30 odstotkov. Britanske in nizozemske veleprodajne cene plina so prav tako poskočile.

image_alt
Katere so alternative ruskemu plinu?

Ruski plin sicer predstavlja približno 40 odstotkov celotne evropske porabe. Uvoz plina iz Rusije v EU se je letos gibal med 200 in 800 milijoni evrov na dan. »Rusija bo seveda še naprej dobavljala zemeljski plin v skladu s količinami in cenami […] določenimi v predhodno sklenjenih pogodbah,« je dejal Putin na televizijskem srečanju z vladnimi ministri in dodal: »Spremembe bodo vplivale le na plačilno valuto, ki se bo spremenila v ruske rublje.«

Kršitev pogodbe

Nemški minister za gospodarstvo in podkancler Robert Habeck, Berlin, Nemčija, 24. marec 2022. Foto: Michele Tantussi / Reuters
Nemški minister za gospodarstvo in podkancler Robert Habeck, Berlin, Nemčija, 24. marec 2022. Foto: Michele Tantussi / Reuters
Nemški minister za gospodarstvo Robert Habeck je Putinovo zahtevo označil za kršitev pogodbe, temu pa so se pridružili tudi drugi kupci ruskega plina. »To bi pomenilo kršitev plačilnih pravil, ki so vključena v sedanje pogodbe,« je po navedbi Reutersa dejal visoki poljski vladni vir in dodal, da Poljska ne namerava podpisati novih pogodb z Gazpromom po izteku obstoječega sporazuma konec letošnjega leta.

Velike banke sicer nerade trgujejo z ruskim premoženjem, kar še dodatno otežuje Putinovo zahtevo. Tiskovni predstavnik nizozemskega dobavitelja plina Eneco, ki 15 odstotkov plina kupuje od nemške podružnice ruskega plinskega velikana Gazprom, je dejal, da ima dolgoročno pogodbo, ki je denominirana v evrih: »Ne morem si predstavljati, da bomo pristali na spremembo pogojev.«

image_alt
Rusko gospodarstvo drvi v kolaps

Putin je dejal, da imata vlada in centralna banka en teden časa, da pripravita rešitev o prenosu operacij v rusko valuto, Gazpromu pa bo naročeno, naj ustrezno spremeni pogodbe. Na trgih plina se je v sredo močno zmanjšal pretok plina na vzhod po plinovodu Yamal-Evropa iz Nemčije na Poljsko, so pokazali podatki upravljavca plinovoda Gascade.

Provokacija?

Liam Peach, ekonomist za Evropo pri Capital Economics, je pojasnil, da se lahko ukrepi, ki jih je sprejela Rusija, razumejo tudi kot provokativni in lahko povečajo možnost, da zahodne države poostrijo sankcije proti ruski energiji. Evropska komisija je sicer dejala, da namerava letos zmanjšati odvisnost EU od ruskega plina za dve tretjini in odpraviti odvisnost od ruske oskrbe »precej pred letom 2030«.

Vendar države EU v nasprotju z ZDA in Veliko Britanijo niso uvedle sankcij proti ruskemu energetskemu sektorju. Habeck je dejal, da se bo z evropskimi partnerji pogovoril o morebitnem odgovoru na napoved Moskve. Nizozemski predsednik vlade Mark Rutte je dejal, da je za razjasnitev ruske zahteve potrebno več časa.

image_alt
Kako bo vojna v Ukrajini vplivala na svetovno oskrbo s hrano?

»V njihovih pogodbah je običajno določeno, v kakšni valuti je treba plačati, zato tega ni mogoče kar tako spremeniti,« je dejal Rutte med razpravo v parlamentu. Rusija je pripravila seznam »neprijaznih« držav, ki ustreza tistim, ki so uvedle sankcije. Posle s podjetji in posamezniki iz teh držav mora odobriti vladna komisija. Med temi državami so ZDA, države članice EU, Velika Britanija, Japonska, Kanada, Norveška, Singapur, Južna Koreja, Švica in Ukrajina.

Več iz rubrike