Davka na nepremičnine v tem mandatu ne bo

Vlada v tem mandatu ne bo sprejemala davka na nepremičnine, je po pisanju časnikov Dnevnik in Večer v ponedeljek na sestanku koalicije dejala ministrica za finance Mateja Vraničar Erman. Pod vprašajem je tudi sprejem novega zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin, ki je sicer pripravljen ter medresorsko in strokovno usklajen.
Fotografija: Pexels
Odpri galerijo
Pexels

Karla Erjavca je njegov politični instinkt opozoril, da so parlamentarne volitve preblizu za odpiranje tako občutljivih vprašanj, po pisanju Dnevnika v največji vladni stranki SMC za blokado postopkov krivijo DeSUS. S prstom pa kažejo tudi na SD, kjer naj se ne bi strinjali s spremembami pri množičnem vrednotenju nepremičnin.

Ministrstvo za finance je sprva načrtovalo, da bo letos sprejet novi zakon o množičnem vrednotenju nepremičnin, s katerim bi odpravili neustavnost ureditve in na podlagi katerega bi prihodnje leto izvedli novo vrednotenje nepremičnin.

Prav tako za prihodnje leto je bil v načrtu sprejem zakona o davku na nepremičnine, po katerem bi davek odmerili z letom 2019. Podlaga za to bi bili podatki novega cikla vrednotenja nepremičnin, zaključenega v letu 2018.

A tudi sprejem sprememb množičnega vrednotenja - katerega podatki se uporabljajo tudi za druge namene, med drugim za določanje socialnih transferjev - je pod vprašajem. Po pisanju Dnevnika so namreč v DeSUS in SD podvomili, da bi bilo novo vrednotenje res pravično, pogrešali so izračune novih vrednosti nepremičnin in simulacije, kaj bi uvedba nepremičninskega davka na osnovi teh podatkov prinesla gospodinjstev in podjetjem.

Premier Miro Cerar je sicer nedavno na izvršnem odboru SMC dejal, da je treba zahteve ustavnega sodišča uresničiti in da ima predlog zakona o množičnem vrednotenju potrebno strokovno podporo ter da ne bodo "ščitili tistih, ki se okoriščajo s trenutno nepravično ureditvijo".

Z zagotovilom, da zakona o davku v tem mandatu ne bodo sprejemali, naj bi se SD in DeSUS sicer nekoliko omehčali glede podpore množičnemu vrednotenju, pri čemer v SD pričakujejo, da bo imel predlog tudi podporo občin, DeSUS pa želi, da ne bo dodatnih obremenitev za gospodinjstva in gospodarstvo.

Več iz rubrike